Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ölümünden 2 bin yıl sonra sürgün cezasına iptal

  AA
  15.12.2017 - 13:05 | Son Güncelleme:

  İtalya’nın başkenti Roma’daki Şehir Meclisi, Romalı şair Ovidius’a verilen sürgün cezasını ölümünden 2 bin yıl sonra iptal etti.

  İTALYAN ANSA ajansı, Roma Şehir Meclisinin Latin edebiyatının en önemli üç şairinden biri kabul edilen Publius Ovidius Naso’ya Roma İmparatoru Augustus tarafından verilen cezayı 2 bini aşkın yıl sonra iptal ettiğini duyurdu. Sürgün cezası, Şehir Meclisi’nde muhalefette bulunan 5 Yıldız Hareketinin (M5S) önergesiyle yürürlükten kaldırıldı.
  Beş Yıldız Hareketi, Ovidius’un ‘mağduriyetini gidermek’ amacıyla önerge verdiklerini açıkladı.

  Ölümünden 2 bin yıl sonra sürgün cezasına iptalİtalya’nın başkenti Roma’daki Şehir Meclisi, Romalı şair Ovidius’a verilen sürgün cezasını ölümünden 2 bin yıl sonra iptal etti.

  Vergilius ve Horatius ile Roma döneminin en ünlü şairlerinden biri olan Ovidius, milattan sonra 8 yılında günümüzde Romanya sınırları içinde yer alan Köstence’ye sürgün edilmişti. Şair, bu tarihten itibaren ölene kadar 9 yıl Köstence’de kalmıştı. Dünyanın oluşumunu anlattığı 15 kitaplık ‘Metamorfozlar’ ve ‘Aşk Sanatı’ gibi eserleriyle tanınan Ovidius’un ‘Hero ve Leandros’ adlı şiiri, İstanbul’daki Kız Kulesi’yle ilgili bilinen en eski eser olarak kabul ediliyor.

  Etiketler: şair Ovidius , Roma , italya
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı