Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ölümü unuturuz

  Hürriyet Haber
  27.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Reuters muhabiri Kurt Schork ile AP kameramanı Miguel Morena'nın Siera Leone'de hain bir pusuya düşürülerek acımasızca katledilmesi, Bosna ve Kosova'da büyük üzüntüyle karşılandı. Hürriyet muhabirleri Münire Acım (Saraybosna) ve Burbuçe Ruşiti (Priştine) arkadaşlarını anlattılar.

  Bosna ve Kosova iki gazeteciye ağlıyor

  ÖLÜMÜ UNUTURUZ DOSTUĞU ASLA

  GÖZÜNÜ kırpmadan çatışma bölgesinin tam ortasına giren, olaylara tanıklık eden ve habercilik yapan savas muhabirleri, birbirlerine gş'sterdikleri yakınlıkla tanınırlar. Her ne kadar rakip haber ajanslarına şalIşsalar da onlar, izledikleri savaşta birbirlerine kesinlikle rakip değildir. Savaş sırasında rekabet ortadan kalkıyor. Sık sık birlikte hareket ederek, cephelerde onları bekleyen ölümü bile unutabiliyorlar. Ama arkadaşlarını asla. şşnkş onlar, meslektaşdır. Bu var olan ş'zel bir duygudur.

  Savaş muhabirlerinin nasıl zorluklar içinde çalıştıklarını kanıtlayan son örnek, Siera Leone'de sahnelendi. Orada kelle koltukta görev yapan Reuters muhabiri Kurt Schork ile AP kameramanı Miguel Morena, araçlarının gerillalar tarafından pusuya düşürülmesi sonucu acımasızca katledildiler. İkisi de rakip haber ajanslarına çalışıyorlardı. Ama ölüm, onları birlikte çalışırken yakaladı.

  KOSOVA'DA ÇALIŞTI

  Schork, savaş sırasında Kosova gerçeğini dünyaya ilk duyuran gazetecilerden biriydi. Schork'un röportajlarında, haberlerinde, olayların en gizli noktaları gün ışığına çıkıyordu.

  Ciddi, cesur, görevini büyük bir duyarlılıkla yapan Schork'u, ilk kez 1998 yılında Drenica bölgesinde tanıdım. UÇK komutanlarından Adem Yasari'nin tüm ailesiyle birlikte katledildiği Prekaz'daki evine gazetecilerle birlikte gitmiştik. Aniden önümüze, Sırp sivil polisler çıktı. Yanımda bulunan Schork, onların hedefiydi. Onu nedensiz, tartaklamaya, ona küfür etmeye başladılar. Schork, soğukkanlılığını korumaya çalışırken, kendisine vuranlara, ‘‘benden ne istediğinizi bir bilsem’’ derken, bir ara benden, derhal uzaklaşmamı istedi. Sırpların elinden kurtulduktan sonra Schork, hiç birşey olmamış gibi çalışmasına devam etti.

  Schork, gerçekten çok mütevazi bir kişiliğe sahipti. Kosova savaşı sırasında onunla birlikte çalışan bizler, ondan çok şey öğrendik. Habercilikte dürüst, cesur çalışması, bilinçli ve mütevazi olması, bizler için bir ders niteliğindeydi. Onu sadece biz gazeteciler değil, tüm Kosova çok özleyecek.

  BİZ, BOSNA'DA GÖREV YAPANLAR

  Sierra Leone'de öldürülen gazeteci Schork ve kamereman Moreno'nun öldürüldüğü haberini, brifing izlediğimiz sırada aldık.

  Bosna savaşının en şiddetli, kanlı günlerinde, omuz omuza habercilik yaptığımız arkadaşlarımızın ölüm haberi karşısında, hepimizin gözleri önce nemlendi. Ardından gözyaşlarımız, yanaklarımızdan süzülmeye başladı. Utanmayı bir yana bırakmış, izlediğimiz brifingi unutmuş, hıçkırarak ağlıyordu.

  Onların ölüm haberi hepimizi derinden sarsarken, Yüksek Temsilci Wolfgang Petrisch ve Bosna Hersek eski Başbakanı Haris Sılajdziç, başsağlığı mesajlarını ilettiler.

  Biz, Bosna'da görev yapan yerli ve yabancı basın mensupları olarak, bağlı olduğumuz kurumlar aracılığıyla, sevgili meslektaşlarımızı kaybetmenin hüznüyle, dünya basın camiasına başsağlığı dileklerimizi iletmek istiyoruz.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı