GeriDünya Ölüme gün sayan sevgilisi uğruna politikayı bıraktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüme gün sayan sevgilisi uğruna politikayı bıraktı

İngiltere'de Liberal Demokrat Partili politikacı Evan Harris, beyninde tümör olan ve ölüme adım adım yaklaşan hayat arkadaşı, 29 yaşındaki Liz O'Hara ile her an birlikte olabilmek için parlamenterlikten önceki gün istifa etti.

The Independent Gazetesi'nin dünkü haberine göre, 1997'de doktorluğu bırakıp parlamentoya giren 37 yaşındaki Evan Harris, beynindeki ur nedeniyle tedavi gören İrlandalı sevgilisi, içdekoratör O'Hara'nın tedavisi için hayatını değiştirdi ve istifa etti. Harris şunları söyledi:

‘‘Kalan zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz. Haziran 2002'de beyin tümörü tespit edildiğinde 18 aylık ömrü kaldığı söylenmişti. Umarız daha uzun süre birlikte oluruz. Özellikle çok genç bir yakınınızın böylesine acı çekmesi, kahredici. Zamana karşı bir yarış bizimkisi. Birlikte olabileceğimiz günlerin sayısı belirsiz. Üç yıl olursa çok şanslıyız demektir, çünkü beyninde tümör olanların çoğu bu kadar süre dayanmıyor. Şu anda Liz tamamen iyileşmiş görünüyor, ancak her an yeni tümör tehdidi söz konusu.’’

MESLEKTAŞLARINA ÖFKELİ

Politika öncesinde Oxford'daki bir hastanede çalışan Dr. Evan Harris, İngiltere'deki doktorların beyin tümörünü teşhis edememesinden şaşkına döndüğünü ve çok öfkelendiğini söyledi. Dr. Harris, O'Hara'nın ölümkalım mücadelesini şöyle aktardı:

‘‘Şikayetleri ciddiye alınmadı. Kesin öldürücü bir tümör nasıl fark edilmez? Baş ağrılarının tümör olabileceği konusunda meslektaşlarımı uyarmıştım. Liz birkaç kez sağlık merkezine başvuruyor ve sadece baş ağrısı ilacı veriliyor, ama film çekilmiyor. İrlanda'daki ailesini ziyarete gittiğinde bayılıyor ve MR çekilince tümör ortaya çıkıyor. Sağ ön lopta, yumruk büyüklüğündeki tümör derhal alınıyor. Radyoterapiden sonra da tümör nüksedebilir. Bir kez daha ameliyat edilmesi ve kemoterapiye gereksinim olabilir. Eninde sonunda Liz'in sağlığına kavuşması için yanı başında olmam gerekecekti. Partide daha aktif görevler önerildi, ama reddettim. Bu koşullarda verimli olabilmek mümkün değil.’’

Harris ve 4 yıldır birlikte olduğu sevgilisi, istifadan sonra bol bol gezdi. Güney Afrika ve California'ya gittiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle