Dünya Haberleri

DÜNYA

  Ölüm tarlası Irak

  A.A. - AP - AFP - BBC
  23.02.2006 - 12:22 | Son Güncelleme:

  Irak’ın Sammara kentinde, Şiiler'in en önemli türbelerinden birine yapılan saldırı ülkede yeni bir şiddet dalgasına yol açtı. Bakuba yakınlarında silahlı kişiler, 47 fabrika işçisini öldürdü. Şiiler, Basra'da, bir hapishaneye saldırdı ve 11 Sünni tutukluyu öldürdü. Dünden bu yana 50'si Bağdat'ta olmak üzere toplam 90 cami Şiilerin saldırısına hedef oldu. Irak'ın dört bir yanındaki on binlerce Şii, sokaklara döküldü. Bağdat'ta 80 tane ceset bulundu. Elleri arkasından bağlı ve kurşunlanmış olduğu belirlenen kişilerin Şii öfkesine kurban gittiği belirtiliyor. Türbeye yapılan saldırıyı haber yapmak için bölgeye giden üç El Arabiye muhabiri de öldürüldü.

  İŞÇİ OTOBÜSÜNE SALDIRI

  Irak'ın Bakuba kentinin güneyinde, silahlı kişilerin 47 fabrika işçisini öldürdüğü bildirildi. Diyala bölge konseyi yetkilisi Dhari Thuban, yaptığı açıklamada, silahlı kişilerin, işçileri taşıyan 3 otobüsü Bakuba'nın yaklaşık 20 kilometre güneyindeki Nehravan'da bir kontrol noktasında durdurduğunu ve işçileri otobüslerden indirdiklerini söyledi. Thuban, bir kiremit fabrikasında çalışan işçilerin öldürüldüklerini kaydetti.

  BAĞDAT'TA 80 CESET

  Irak'ın başkenti Bağdat'taki morga 80 ceset getirildi. Morgda görevli doktor Kais Muhammed, cesetlerin tamamının kurşunlanmış olduğuna ve bu rakamın her gün morga getirilen ceset sayısının iki katı olduğuna dikkati çekti.

  Irak İçişleri Bakanlığı, dün geceden bu yana başkent Bağdat'ın bulunduğu bölgede 47 ceset bulunduğunu, kimlikleri saptanamayan kurbanların cesetlerinde yapılan incelemede, kurşunlara hedef olduklarının belirlendiğini açıklamıştı. Öldürülenlerin, Şii-Sünni çatışmasına kurban gitmiş olabileceği bildirildi.

  90 SÜNNİ CAMİSİNE SALDIRI

  Askeriye türbesine yönelik dünkü bombalı saldırıdan sonra ülke genelinde Sünnilerin gittiği yaklaşık 90 cami saldırıya uğradı. Polis kaynakları, Sünni ağırlıklı Irak İslami Partisi'nin Basra'daki merkezinin de saldırıya uğradığını, iki kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

  Partinin verdiği rakamlara göre dünden bu yana 50'si Bağdat'ta olmak üzere toplam 90 cami Şiilerin misilleme saldırılarına hedef oldu. Bunlardan üçünün patlayıcılarla düzenlenen saldırılarda hasar gördüğü, bazı camilerin Şiilerce işgal edildiği belirtildi.

  CEZAEVİNE BASKIN: 11 ÖLÜ

  Irak'ın güneyindeki Basra'da bir cezaevini basan, polis kılığına girmiş silahlı kişiler 11 Sünni tutukluyu kaçırarak öldürdü. Tutuklular arasında bir Türk'ün de bulunduğu öne sürüldü.

  AP ajansının Irak polisine dayandırdığı habere göre, Basra'daki hapishaneye saldıran militanlar 12 tutukluyu dışarı çıkardıktan sonra, türbe saldırısına misilleme olarak öldürdüler. Haberde, bu tutuklular arasında 1 Türk ile 2 Mısırlı, 2 Tunuslu, 1 Libyalı ve 1 Suudi'nin bulunduğu belirtildi.

  TV EKİBİ KATLEDİLDİ

  /images/100/0x0/55ea5c84f018fbb8f87aeffaSamarra yakınlarında ise Dubai merkezli El Arabiye televizyonunda çalışan üç gazetecinin cesetleri bulundu. Polis yetkilileri gazetecilerin Askeriye Camii'ne düzenlenen bombalı saldırı hakkında haber yapmak üzere Samarra kentine gittiklerini, burada kaçırıldıklarını söyledi.
  Televizyonun kadın muhabiri Atvar Behcet ile ses uzmanı ve kameraman öldürülürken ekipteki bir diğer kişi kaçmayı başardı.

  YÖNETİM KINADI

  Saldırı, Irak’ın geçici Devlet Başkanı Celal Talabani tarafından da kınandı. Talabani, türbenin hedef alınsının, farklı dinler arasına nifak sokmak istendiğini gösterdiğini ifade etti. Irak Başbakanı İbrahim El Caferi de saldırıyı bütün Müslümanlar’a yapılmış bir saldırı olarak niteleyip, ülke çapında üç günlük yas ilan etti.

  HÜKÜMET GÖRÜŞMELERİ ASKIYA ALINDI

  Irak'ta dün yaşanan çatışmalardan sonra, önde gelen Sünni siyasi oluşumu Irak Uyum Cephesi, hükümet kurmaya yönelik görüşmeleri askıya aldığını açıkladı. Cephenin sözcüleri, Şii ağırlıklı hükümet dün 90'a yakın Sünni camisine yönelik saldırılar için özür dileyinceye kadar hükümet kurma çalışmalarına katılmayacaklarını söyledi.

  BAĞDAT  VE SELAHADDİN'DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

  Irak İçişleri Bakanlığı, bu akşamdan itibaren geçerli olmak üzere başkent Bağdat ile Selahaddin vilayetinde sokağa çıkma yasağının uzatıldığını açıkladı. Bakanlık sözcüsü, gece yarısından sabah saat 05.00'e kadar olan sokağa çıkma yasağının bugünden itibaren saat 20.00 ile 06.00 arasında uygulanacağını söyledi.

  Bakanlık sözcüsü, polis ve askerlerin bütün izinlerinin iptal edildiğini söyledi.

  ŞİİLER'İN HACI OLDUĞU MEKAN

  Dün silahlı bir grup tarafından sabah saatlerinde çok sayıda patlayıcı ile havaya uçurulan Askeriye Camii, Abbasi halifesinin kurduğu Semerra kentinin simgelerindendi. Caminin simgesi olan ve 1905'te yapılan altın kubbe neredeyse tamamen yok olurken, çinilerle süslü ana kapı da büyük hasar gördü.

  Tüm Müslümanlar için kutsal kabul edilen türbe, Şiiler için özel bir öneme sahip. Burada, Hz. Muhammed'in soyundan gelen iki Şii imam, Ali el Hadi ile oğlu Hasan el Askeri'nin mezarları bulunuyor. Cami ve külliyesi adını Askeri'den alıyor.

  Şiilerin 12 imamdan sonucusu kabul ettiği Muhammed El Mehdi'nin de burada ortadan kaybolduğuna inanılıyor. Şiiler Mehdi'nin sağ olduğuna ve bir gün döneceğine inanıyor. Her yıl milyonlarca Şii, bölgeyi ziyaret ederek hacı oluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı