GeriDünya Ölüm şehri Kobani
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  38
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölüm şehri Kobani

Ölüm şehri Kobani
refid:27249226 ilişkili resim dosyası

IŞİD’in 1 haftadan beri doğu, batı ve güneyden kuşatıp ağır silahlarla saldırdığı, onbinlerce kişinin göç ettiği Kobani kentine girdik. 30 köyü ele geçiren IŞİD’in uzun menzilli ağır silahlarla 10 kilometre mesafeden Kobani’yi hedef alması onlarca köyün boşalmasına ve büyük bir göç dalgasına neden oldu. Durum şöyle:

Ölüm şehri Kobani

Kobani kentine Suruç sınırından tel örgüleri aşarak girdik. Çevremizdeki mayınlar konusunda uyarılarak ince patikadan çıkmamamız istendi.

Ölüm şehri Kobani

Kente doğru giderken ise yol boyunca köylerini terk ederek sırtlarına yükledikleri yataklarıyla Türkiye sınırına doğru yürüyen ve yol kenarında ağaçların altında mola veren genç-yaşlı binlerce kişiye rastladık. Biz Kobani’ye giderken onlar Türkiye’ye geliyorlardı.

Ölüm şehri Kobani

IŞİD’in elektriğini kestiği Kobani’de boşalan sokaklar, çocukların futbol sahası olmuş.

Topraklarını terk eden Suriyeli Kürtler, IŞİD’in yarım ay gibi Kobani çevresinde mevzilendiğini ve köylerini terk etmekten başka çarelerinin bulunmadığını söyledi.

Ölüm şehri Kobani

Kent girişinde YPG’liler tarafından durdurulduk. Gazeteci olduğumuzu ve Kobani’ye gitmek istediğimizi söyledik. Yanımıza silahlı bir YPG’li refakatçi ve araç verilerek kent merkezine hareket ettik.

Ölüm şehri Kobani

Kobani merkezine hareketimiz sırasında araçtan Kürtçe Rap ve YPG marşı yükseliyor. Kent merkezine yaklaştıkça az sayıda sivile moral vermek için ses yükseltiliyor. Kentin cadde ve sokakları hayalet kent görünümünü andırıyor.

Ölüm şehri Kobani

İlçede kalan sivillerin ise her an yapılacak bir saldırıya karşı ellerinden silahları düşmüyor.

Ölüm şehri Kobani

Adeta yaşanacak bir savaşı bekleyen Kobanililer ilçenin giriş ve çıkışlarına dizdikleri kum torbalarının arkasında elleri tetikte bekliyor.

Ölüm şehri Kobani

Kobani’de kalanlar silahsız çıkmıyor artık sokaklara. Kadınlar ve çocuklar bile.

Rakka kentini elinde bulunduran IŞİD, Kobani’nin elektriğini kesince kent karanlıkta kaldı. Okulların kapandığı, temizliğin yapılamadığı kentin tek hastanesinde ise sadece acil müdahale yapılıyor. Savaşta yaralanan 15 kişinin ise Türkiye’ye gönderildiği belirtildi.

Ölüm şehri Kobani

IŞİD, Kobani’ye 10 kilometre mesafede ağır silahlarla mevzilenmiş. 3 cepheden Kobani’yi kuşatan IŞİD, uzun menzilli silahlarla saldırarak psikolojik üstünlük yaratmaya çalışıyor. Kobani ve çevresindeki köylüler ise IŞİD’in yarattığı ‘korku’ nedeniyle topraklarını terk ediyor.

Ölüm şehri Kobani

Kobani asayiş merkezinde aralarında Türkiye’den savaşmak için gelenlerin de bulunduğu yaklaşık 200 kişinin kayıtları yapılarak silah verildi.

Ölüm şehri Kobani

Yeni savaşçıların cepheye gönderilmediği sadece kent savunmasında bulundukları belirtildi. YPG’liler “Türkiye’den 200 kişi gelerek YPG’ye katıldı. Hepsini eğitimden geçireceğiz” dedi.

Ölüm şehri Kobani

Kobani Sorumlusu Sipan Hemo, IŞİD’ten korkmadıklarını ve sonuna kadar direneceklerini ifade ederek, “Kobani’yi vermeyeceğiz. IŞİD çeteleri ağır silahlarla saldırıyorlar. Rojava devrimi 19 Temmuz’da Kobani’de başladı. Bu devrimi boğmak istiyorlar. IŞİD’in saldırıları ilk değil ama ilk defa bu kadar çok sağır silahlarla saldırıyorlar. Saldırılar başladığından bu yana 250 IŞİD’çi öldürüldü. YPG, IŞİD’e büyük darbeler vurdu ağır silahları ele geçirildi. IŞİD’in ağır silahları çoğu Türkiye’nin silahlarıdır. Kobani’de mücadele edebilen insanlar Kobani’de kalıyor. Daha çok yaşlı kadın çocuk göç ediyor” dedi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle