Dünya Haberleri

DÜNYA

  'Ölüm kuyusu'ndan ilk iyi haber

  hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  27.05.2010 - 17:08 | Son Güncelleme:

  İngiliz petrol şirketi BP'nin Meksika Körfezi'nin tabanından sızmakta olan ham petrolü durdurmak için giriştiği operasyonun başarılı olduğu bildirildi. Sızıntının durdurulduğu yönünde yapılan açıklama üzerine bir bildiri yayımlayan BP ise "Operasyon sürüyor" dedi.

  OKYANUSA ZEHRİNİ BÖYLE KUSUYOR / WEB TV

  TARİHİN EN BÜYÜK PETROL SIZINTISI FELAKETLERİ

  Amerikan Sahil Muhafaza Amirali Tahd Allen, Meksika Körfezi'nde milyonlarca canlının ölümüne neden olan çevre kirliliğinin kaynağı olan petrol sızıntısının, BP'nin operasyonu sonucu şu an itibarıyla durduğunu belirtti. 

  ABD hükümetinin yaklaşık 5 haftadır devam eden petrol sızıntısına karşı mücadelesinden sorumlu ekibin başındaki Allen, buna rağmen henüz "zafer" ilan etmek için çok erken olduğunu da sözlerine ekledi.

  Petrol devi BP’nin yönetimi, son çare olarak görülen yöntemle bin 500 metre derinlikteki kuyuyu yoğun çamur ve çimentoyla doldurarak “öldürmeyi” planlıyordu.

  BP tarafından işletilen Deepwater Horizon petrol platformu, 20 Nisan'da patlamış ve iki gün içinde batmıştı. Kazanın ardından Louisiana sahillerinin 80 kilometre açıklarındaki petrol platformundaki kuyudan günde yaklaşık 800 bin litre ham petrol denize karışmaya başlamıştı.

  BP: OPERASYON SÜRÜYOR

  BP, petrol sızıntısının durduğu yönündeki haberler konusunda yorum yapmazken, yazılı bir açıklama yaparak "Operasyon sürüyor" ifadesi kullandı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı