Dünya Ölü Hizbullah’çıların matarasından su içtik
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ölü Hizbullah’çıların matarasından su içtik

Ölü Hizbullah’çıların matarasından su içtik

Güney Lübnan’daki operasyondan dönen İsrail askerleri, olumsuzluklar nedeniyle orduyu suçluyorlar. Bu askerlerden biri, "İçecek su bulamıyorduk. Eğitimsizlik, verilen teçhizatın yetersizliği de cabasıydı. İletişim bozukluğundan birbirimizi vurduk.

Ordu, yaralanan arkadaşlarımızı kurtarmakta da yavaş davrandı" dedi. Lübnan’da bir hafta kalan 22 yaşındaki Ilia Marshak, Maariv gazetesine "Su ihtiyacını ölmüş Hizbullah militanlarının mataralarından sağladık. Askerler eğitilmedi. Hatta bir eve düzenlenen baskında birbirlerine ateş açtılar ve bu ateşte ölenler oldu" diye konuştu.
Arap ülkelerini kesin ve ani operasyonlarla yenerek mitleşen İsrail’in Lübnan operasyonunda bir çok sürprizle karşılaştığı iddia ediliyor. 34 gün süren Lübnan savaşında 118 İsrail askeri öldü. İsrail ordusunun eksikleri şöyle sıralanıyor:

Ma’ariv gazetesinde, "Savaşın Hataları" başlığıyla yayınlanan habere göre Hizbullah lideri Hasan Nasrallah hakkında yeterli istihbarat edinilmedi.

Tanksavar roketlerine karşı geliştirilmiş güvenlik sistemi sadece 4 tanka takıldı. Meclisten olağanüstü hal kararı çıkarılmadı. Düşük bütçeyle kuzeyde yaşayanların sorunları görmezden gelindi.

Bir askerin sözleri: "Bir hiç için savaştık. Temizlediğimiz evler şimdi yeniden Hizbullah gerillalarıyla dolacak. Koordinasyon eksikti. Kör insanlar gibi sağa sola ateş açıyorduk. Bir çok defa koyunları keçileri vurduk."

Hizbullah’ın imkanları küçük görüldü. Hizbullah militanları İsrail üniformaları giyerek ordunun içine sızdı. Sofistike taktikler kullandılar.

Yedek askerlerin çağrılması hataydı. Ma’ariv’e konuşan bir yedek asker, "15 yıldır elime bir el bombası bile almadım. Operasyona gitmek yerine bir başka çıkar yol düşündüm" diye konuştu.

Yediot Ahronot Gazetesi’ne konuşan bir asker ise susuz kalan askerlerin küçükbaş hayvanların yalaklarına klor tabletleri atarak içtiklerini söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle