Dünya Olli Rehn: Sürpriz yok, kararlara bağlı kalınacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Olli Rehn: Sürpriz yok, kararlara bağlı kalınacak

AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin AB üyelik müzakereleriyle ilgili olarak 17 Aralık’ta alınan kararlara bağlı kalınacağını söyledi.

İngiltere’nin Galler bölgesindeki Newport kasabasında yapılan AB gayrı resmi Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Rehn, Türkiye’nin Gümrük Birliği protokolünü tam anlamıyla uygulaması gerektiğini belirterek, "Bu bizim için kırmızı hattır. Bu protokolun uygulanması müzakere edilemez" dedi. 17 Aralık’ta alınan kararların hala geçerli olduğunu ve onların dışında hareket edilmeyeceğini de vurgulayan Rehn, " Türkiye’ye sürpriz yok" dedi.

Olli Rehn imtiyazlı ortaklık konusunda ise, "Kullandığımız dile çok dikkat ediyoruz. Bu konuda bir kaygımız yok. Müzakereler yapısı gereği ucu açıktır, ama 17 Aralık’ta aldığımız karar ışığında müzakerelerin amacı tam üyeliktir. İmtiyazlı ortaklık konusu önümüzdeki günlerde Avrupa’daki siyasi tartışmaların bir parçası olacaktır. Türkiye katılım kriterlerini yerine getirmek zorundadır. İmtiyazlı ortaklık Türkiye’ye siyası bir teşvik yapmalıdır. Bir motivasyon sağlamalıdır, ama bütün şartları da yerine getirmelidir" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle