GeriDünya Okyanusta beş ay ölüm kalım savası
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okyanusta beş ay ölüm kalım savası

Pasifik Okyanusu'nda alüminyum tekneleri alabora olan 4 Samoalı balıkçıdan ikisi, beş ay boyunca okyanusta ölüm kalım savaşı verdikten sonra sağ kurtarıldı.

20 Haziran'da balığa çıkan ve o günden beri haber alınamayan 4 arkadaştan ikisi 36 yaşındaki Lafaili Tofi ve 27 yaşındaki Telea Pa'a Papua Yeni Gine'li bir köylü tarafından kurtarıldı. Güçleri kalmamış balıkçılar hemen hastaneye kaldırılırken, kurtarılan Tofi, çok korktuğunu ve hayatta kalabildiğine inanamadığını söyledi. Diğer balıkçının ise yürüyemeyecek denli zayıf düştüğü belirtildi.

Gemiler bizi görmedi

Tofi, yaklaşık 5 ay önce kaybolduklarını belirterek, yaşadıklarını şöyle anlattı: ‘‘Bir balık sürüsü, 20 metrelik teknemizi denizaltına çekti. Neye uğradığımızı şaşırdık. Güçlükle hayatta kaldık. Sonra da Samoa'dan 2 bin 480 mil Papua Yeni Gine'ye doğru sürüklendik. Gelip, geçen gemiler, bizi farketmediler bile.’’

Yağmur suyu içtik

Şanslı balıkçı, ‘‘Bizimle olan diğer iki arkadaşımız, açlık ve susuzluktan öldüler. Biz ise yağmur suyu biriktirip, içerek, küçük balıkları ve teknemize uğrayan kuşları avlayarak sağ kalmayı başardık.’’ diye ekledi. Doktorlar, bulunduklarında açlık ve yorgunluktan ölümün kıyısında dolaşan iki balıkçının hızla toparlandıklarını bildirdiler.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle