Dünya Okullu çocuklar için mücadeleye devam
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okullu çocuklar için mücadeleye devam

Okullu çocuklar için mücadeleye devam

TALİBAN’ın güçlü olduğu Pakistan’ın Svat Vadisi’nde özellikle kız çocuklarının eğitimi ve kadın hakları konularındaki kampanyalarıyla adını duyuran 17 yaşındaki aktivist Malala Yusufzay, 2014 Nobel Barış Ödülü’nü dün Norveç’in başkenti Oslo’da düzenlenen törenle aldı.

Konuşmasında ‘her çocuğu okulda görene kadar’ mücadelesini sürdüreceğini belirten Malala, “Sözde yetişkinler dünyası anlayabilir ama biz çocuklar anlamayız. Neden bizim ‘güçlü’ dediğimiz ülkeler savaş yaratmakta güçlü, barış yapmakta zayıflar? Niçin silah vermek bu kadar kolay, kitap vermek bu kadar zor? Neden tank yapmak bu kadar kolay, okul inşa etmek bu kadar güç” diye sordu.

‘BAŞBAKAN DA OLACAĞIM’

En genç ödül sahibi unvanını da alan Malala, BBC’ye yaptığı açıklamada, siyasete gireceğini, bir gün ülkesi Pakistan’ın başbakanı olmayı istediğini söyledi.

Ödülü paylaşacaklar

2014 Nobel Barış Ödülü’nü Malala ile paylaşan Hindistanlı çocuk hakları aktivisti Kailash Satyarthi (60) ise kölelik şartlarında çalışan çocukları kurtarmak için 35 yıl boyunca çalışmıştı. 1.1 milyon dolarlık ödül, Malala ve Satyarthi arasında paylaşılacak.

Okullu çocuklar için mücadeleye devam


Yorumları Göster
Yorumları Gizle