Dünya Haberleri

DÜNYA

  Okulda mini etek de çarşaf da yasaklansın

  Arzu ÇAKIR MORİN/PARİS
  24.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıyafet yönetmeliğini protesto etmek için okula mini etekle gelen kız öğrencilerin 3 gün uzaklaştırma cezası alması ülkede büyük tepki çekti. Tartışmaların patlak vermesi üzerine okullarda klasik üniformaya dönülmesi gündeme geldi.

  Dönem başında, başkent Paris’in güneyindeki Essonne kentinde bulunan Geoffroy Saint Hilaire Lisesi, katı bir kıyafet yönetmeliği uygulamaya koydu. Yönetmeliğe göre, mini etek, şort, düşük belli pantolon ve kısa tişörtler giymek, piercing takmak yasaklandı.

  Sokağa dökülüp protestoyu ateşleyen Geoffroy Saint Hilaire’den öğrencilere, Gironde’deki Condorcet d’Arcachon Lisesi’nden öğrenciler destek verdi. Öğrenciler, “Burası okul, hapishane değil” sloganı atarak yürüdüler. Erkekler de kızlara destek vermek için bermuda şortlar giyerek eyleme katıldı. Okul müdürü, eylemin elebaşı olan kızlara okuldan 3 gün uzaklaştırma cezası verdi.

  Klasik üniforma geri dönsün

  Öğrencilerin ceza aldığı duyulunca tepkiler de çığ gibi büyüdü. Mini etek destekçileri ve karşıtları arasında internet üzerinden hararetli bir tartışma başladı. Burka tartışmasında yasaktan taraf olanlar burada da mini eteğin giyilmemesi gerektiğini savundu. Tartışma okullarda klasik üniformaya dönüşü gündeme getirdi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı