Dünya Haberleri

DÜNYA

  Öğrenci firarda

  Hürriyet Haber
  01.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Irak asıllı 16 yaşındaki Amerikalı lise öğrencisi Faris Hasan, dönem ödevini yapmak için tek başına Miami’den kalkıp Bağdat’a gitti. Kuveyt’e vardığında ailesine e-posta ile Irak’a ulaşmaya çalıştığını bildiren Hasan, Amerikalılar izin vermeyince Beyrut’taki akrabaları sayesinde Bağdat’a vardı.

  FLORIDA’da Pine Crest Okulu’da gazeteciliğe giriş okuyan Faris Hasan’ın, gelecek dönemde bir uluslararası konu seçmesi ve bu konuda yazı yazması gerekiyordu. Hasan, kendisine Irak savaşı konusunu seçti.

  Harçlığıyla bir uçak bileti satın alan Hasan, 11 Aralık’ta Bağdat’a gitmek üzere ABD’den ayrıldı. Yanına ABD pasaportuyla 1800 dolar para aldı.

  Irak asıllı olduğu için bu yolculuğu yapabileceğini düşünen Hasan’ın, ödev için düşündüğü Bağdat yolculuğu planı, Miami havaalanından Kuveyt’e geçmek, sınırdan bir taksiyle Bağdat’a ulaşmak şeklindeydi.

  KUVEYT’TEN ARADI

  Hasan, ilk kez Kuveyt’te ailesini arayarak planlarını anlatınca, annesi Şata Atiye dehşete düştü. Annesi o anı, ‘Tanrıya şükür sağsın dedim, sonrasını hatırlamıyorum. Bayılmışım’ diye anlatıyor.

  Kuveyt’ten tuttuğu taksiyle 13 Aralık’ta güçlükle ulaştığı sınırdan geçme çabası 15 Aralık genel seçimleri öncesi alınan sıkı güvenlik önlemlerine takılınca, Hasan Bağdat’a ulaşamadı. Kuveyt’ten babasını arayan Hasan, eve dön ısrarlarına direnince babası da Beyrut’taki aile dostlarının yanında kalmasını söyledi. Bunun üzerine Hasan, bu kez de Beyrut’a gitti, onların yardımıyla da Bağdat’a uçtu.

  Bağdat sokaklarında elinde Arapça sözlükle dolaşan Hasan, ertesi gün Associated Press (AP) ajansına giderek, araştırma yapmak istediğini söyledi. AP’nin ABD Büyükelçiliği’ne bildirmesiyle bir teğmen, 28 Aralık’ta Hasan’ı koruma altına aldı.

  ÖDEVİNİ YOLLADI

  Hasan, Irak’ta Kızılhaç’ta çalışmak istediğini anlatan ödevini yolculuğu sırasında tamamlayarak Kuveyt havaalanından öğretmenlerine e-posta ile yolladı. Hasan, tehlikeli de olsa, Lübnan’da Hıristiyanlarla röportaj yapması ve Kuveyt çölünde bir çadırda yudumladığı çayıyla macerasının eğitici olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı