GeriDünya Oğlum Deniz, El Kaide esirleri arasında mı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Oğlum Deniz, El Kaide esirleri arasında mı

Londra'da yaşayan Arzu Karabıyık, oğlu Deniz'e kavuşmak için Doğan Haber Ajansı'ndan yardım istedi. Oğlunun kız arkadaşıyla kavga ettikten sonra evden kaçtığını söyleyen anne Karabıyık, daha önce de Kosova ve Çeçenistan'a gitmek isteyen oğlunun El Kaide esirleri arasında olduğu yolunda bilgiler edindiğini belirtti.

Londra'da, genellikle Türklerin gittiği Maksim Gazinosu'nun işletmecisi olan 44 yaşındaki Arzu Karabıyık, 3 ay önce ortadan kaybolan 21 yaşındaki oğlu Deniz'i, Afganistan'da El Kaide esirleri arasında arıyor. Oğlunun daha önce Kosova ve Çeçenistan'a savaşmaya gitmek istediğinde güçlükle engel olduğunu söyleyen Arzu Karabıyık, ‘‘Deniz, sevgilisine kızıp Londra'dan ayrıldı. Şibirgan Cezaevi'nde fotoğrafını çektiğiniz esirlerden üçünü oğluma benzettim’’ diyerek Afganistan'da bulunan DHA muhabiri Faruk Zabcı'dan yardım istedi.

KIZ ARKADAŞLA KAVGA

Türk düğünlerinde fotoğraf çekip çiçek sattığı için herkes tarafından ‘‘Çiçekçi Suzan’’ lakabıyla tanınan Arzu Karabıyık, bu işten kazandığı parayla işkadınlığına soyundu. Yıllarca Venüs Saunası'nı çalıştırdıktan sonra birkaç ay önce Londra'daki Maksim Gazinosu'nun işletmesini alan Arzu Karabıyık, şimdi ayrıldığı eşinden olan oğlu Deniz'i, Afganistan'daki El Kaide esirleri arasında arıyor.

İstanbul doğumlu olan Deniz'in çocukluğu, anesiyle babasının ayrılması nedeniyle Bursa'da dindar bir aile olan babaannesi ve dedesinin yanında geçmiş. Arzu Karabıyık, 1994 yılında Londra'ya yanına aldığı Deniz'i kolejde okutmuş. Deniz daha sonra öğrenimine devam etmeyince de annesi, bir kebapçı dükkanı açarak onu iş sahibi yapmış.

Annesinin ‘‘Haksızlıklara dayanamaz. Ramazanda oruç tutar, ama namaz kılmaz’’ dediği Deniz, üç ay önce Londra'da kız arkadaşıyla kavga etmiş. Ona ‘‘Afganistan'a savaşa gidiyorum’’ diyerek ortadan kaybolmuş. Evden ayrılırken de annesine ait 6 bin 400 stenlini almış.

Deniz, 11 Ekim günü annesi Arzu Karabıyık'ı, İran'ın Tebriz kentinden aramış. Kız arkadaşına kızıp İran'a geldiğini, Azerbaycanlı kız arkadaşıyla buluştuğunu söylemiş. Annesi de aldığı 6 bin 400 stenlinin önemli olmadığını, uçağa atlayıp hemen Londra'ya gelmesini istemiş. Deniz ise hemen uçak bulamayacağını belirtmiş.

ZABCI'DAN YARDIM İSTEDİ

Tüm aramalarına karşın bugüne kadar oğlu Deniz'e kavuşamayan Arzu Karabıyık'a bazı kişiler, ‘‘Oğulunun bulunduğu yeri biliyoruz’’ diyerek para koparmak istemişler. Birçok yerden de ihbarlar alan Karabıyık'ın yolda yürürken bile bazı kişileri oğluna benzetecek kadar ruhsal durumu sarsılmış durumda. Türkiye'den bazı kişilerin kenisine telefon açarak, ‘‘Oğlunu Türk televizyonlarında gördük. İran'dan Afganistan'a girerken yakalanmış. Türkçe 'Ben esir düştüm. Annemin yanına gitmek istiyorum' diyordu’’ dediklerini belirten Arzu Karabıyık, daha sonra DHA muhabiri Faruk Zabcı'nın Şibirgan Cezaevi'nde çettiği fotoğraflarda 3 kişiyi oluna benzettiğini söyledi.

PAKİSTANLI ARKADAŞLAR

Arzu Karabıyık, oğlu Deniz'in Londra'da bir ara Pakistanlı ve Afgan arkadaşları olduğunu, onların aklını çelmiş olabileceğini de dikkate alarak, onu Afganistan'da aramaya karar verdi. Mezar-ı Şerif'de bulunan Faruk Zabcı'yı telefonla arayan Arzu Karabıyık, ondan oğlunun bulunması için yardım istedi.

Suudi terörist Usame Bin Ladin'e de lanet yağdıran Arzu Karabıyık, ‘‘Oğlu Afganistan'da savaşa giden binlerce anne çaresizlik içinde ıstırap çekiyor. Usame’yi kendi ellerimle öldürebilirim. Diğer annelerin de benim gibi öfkeli olduğunu biliyorum’’ dedi.


Şibirgan'daki esirlerin kimlikleri saklanıyor


ARZU Karabıyık, DHA muhabiri Faruk Zabcı'ya oğluyla ilgili tüm bilgileri verdikten sonra ‘‘Herkes bir şey söylüyor. Ama ben oğlumun Afganistan'da olduğuna inanıyorum. Oğlumun Pakistan'daki üç esir kampından birinde olduğuna dair bilgiler geldi. Ben de Şibirgan Cezaevi'nde fotoğrafını çektiğiniz esirlerden üçünü oğluma benzettim. Bunlardan biri Deniz olabilir. Kızılhaç'a da başvurdum, yanıt bekliyorum. Lütfen bana yardım edin’’ dedi.

DHA muhabiri Faruk Zabcı, General Raşid Dostum'un kontrolündeki bölgede, Taliban ve El Kaide eserlerinin sayısının 5 bin dolayında olduğunu, şu ana kadar aralarında tek bir Türkün bulunmadığının açıklandığını, Arzu Karabıyık'a aktardı. Ancak Şibirgan Cezaevi'nde birçok esirin kimliğini sakladığını, bunlardan birinin de Deniz olabileceğini söyleyen Faruk Zabcı, ‘‘Eğer Deniz, Afganistan'da yakalandıysa, Amerikalılar tarafından Küba'daki Guantamano Üssü'ne götürülmediyse, Şibirgan Cezaevi'nde kimliğini saklayan esirler arasında olabilir’’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle