GeriDünya Öcalan'ın terör suçlarını görmemezlikten gelemeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Öcalan'ın terör suçlarını görmemezlikten gelemeyiz

İtalyan Başbakanı Massimo D'Alema, bölücü terörist Abdullah Öcalan'ın terör suçlarının İtalya tarafından görmezlikten gelinemeyeceğini, İtalya'dan siyasi sığınma hakkı alma şansının olmadığını söyledi.

İtalyan Başbakanı, Öcalan'ın Türkiye'ye iadesinin mümkün olmadığını, ancak kendi isteği ile İtalya'yı terk edebileceğini belirtirken, İtalyan hükümetinin, teröristi bir an önce başından atmak için gösterdiği çabayı bir kez daha üstü kapalı olarak dile getirdi.

Türkiye'nin İtalyan avukatı Augusto Sinagra ise Türk yargıçların, İtalyan yargıçlardan daha iyi olduğunu belirterek, bölücü terör örgütü başının Türkiye'de yargılanması gerektiğini söyledi. Sinagra, İl Giornale gazetesine, Öcalan'ın Roma'ya gelişinden itibaren gerçekleşen olayları değerlendirdi ve ‘Bizim yasalarımızda da bazı aksaklıklar bulunuyor. Bu yüzden Türk hakimlerin kendi yasalarına göre yargılamaları daha iyi’ diye konuştu.

SURİYE PKK'LILARI VERMİYOR

Bu arada, Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Adana Mutabakatı'nın ardından, Şam yönetiminin Ankara'ya 600 kişilik PKK'lı listesini vermesine rağmen, bu kişileri teslim etmeye yanaşmadığı belirtildi.

Suriye'nin, anlaşmayı tamamen uygulamasa da bir yol bulma çabası içinde olduğunu ifade eden yetkililer, ‘‘Esad yönetimi 600 kişilik listedeki PKK'lı teröristleri Türkiye'ye vermiyor ancak bize de kendi cezaevlerinde tuttuğunu söylüyor’’ bilgisini verdiler.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle