Dünya Haberleri

DÜNYA

  Observer da 'Cool' dedi

  ANKA
  28.08.2006 - 13:19 | Son Güncelleme:

  Dünyaca ünlü haber dergisi Newsweek’ten tam bir yıl sonra bu kez Observer gazetesi, “Cool İstanbul” başlığı attı. İngiltere’den İstanbul’a ucuz uçuşların başladığını hatırlatan gazete, İstanbul’un artık eskisi kadar oryantal değil çok daha modern olduğu değerlendirmesinde bulundu.

  İngiliz Guardian gazetesinin Pazar günü baskısı olan Observer, İstanbul’a övgü yağdırdı. Gazetede yayınlanan “Cool İstanbul” başlıklı haberde, İstanbul’un tarih ve geleneğin kat kat sıralandığı bir şehir olduğu kaydedildi. İstanbul’da eskiden girilemeyen getto benzeri bölgelerin artık kalmadığı belirtilen haberde, cami, kilise hamam ve “kaotik çarşıların” şehirde bir arada olduğu kaydedildi.

  'DANSÖZ BEKLEYENLER ŞAŞIRACAK'

  Haberde, İstanbul’a dansöz izleme beklentisiyle gidenlerin kendilerini Boğaz’da bir kulübün içinde güneşin doğuşunu izlerken bulabileceği, kebap yemeği bekleyenlerin uluslar arası stillerle harmanlanmış Türk yemekleri ile karşılaşabileceği ikinci sınıf bir pansiyonda kalmayı düşünenlerin de şık ve kesinlikle seksi butik otellerden etki etkilenebileceği ifade edildi.

  İstanbul’un 2010 kültür başkenti olduğu ve Easyjet ile bu şehre İngiltere’den ucuz uçuşların başladığı hatırlatılan haberde, İstanbul’a gelenlerin “bilmesi gerekenler” de sıralandı.

  İŞTE GAZETENİN TAVSİYELERİ

  Butik Oteller: A’jia, Sumahan on Water, Hotel Les Ottomans, Four Seasons Hotel, Sofa Hotel

  Şık yemek mekanları: 360, Banyan Ortaköy, Erguvan, Mikla

  Barlar: Leb-i Derya,Zoe, Nu Pera, Cezayir

  Kulüpler: Reina, Blackk, Godet, Babylon

  Görülmesi gereken klasik mekanlar: Aya Sofya, Sultanahmet Camisi, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Kapalı Çarşı

  Görülmesi gereken alternatif mekanlar: Kanyon Alışveriş Merkezi, Büyükada, Galata Mevlevihanesi, İstanbul Modern, Rumeli Hisarı

  Şehir içi mekanları: Cihangir, Leyla Cafe, Porte, Doğa Balık, Miss Pizza, Smyrnna.

  Haberde son olarak İngiltere’den İstanbul’ yönelik uçuşların, Easyjet ile gidiş-dönüş 47 Sterlin (130 YTL), British Airways ile 208 Sterlin (580 YTL) ve Türk Hava Yolları ile 166 Sterlin(460 YTL) lira olduğu kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı