GeriDünya Obezite, sigaradan daha tehlikeli oldu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obezite, sigaradan daha tehlikeli oldu

Obezite, sigaradan daha tehlikeli oldu

İngiliz bilim adamları, tüm dünyada tüketim alışkanlıklarıyla birlikte yaygınlaşan obezitenin sigaradan daha tehlikeli hale geldiğini ve insan hayatından 13 yılı çaldığını bildirdiler.

İNGİLTERE’de 250 bilim adamı tarafından yayınlanan bir raporda, sigaranın insan ömrünü ortalama 10 yıl kısalttığı belirtilerek obezitenin sigaradan daha tehlikeli hale geldiğine dikkat çekildi. Raporda vücut-kitle endeksi 30’un üzerinde olanların hayatlarının 9 yıl, 45’in üzerinde olanların ise 13 yıl kısalabildiğinin hesaplandığı belirtildi.

İngiltere’de obezliğin çok ciddi boyutlara ulaştığı, bu yüzden de geriye dönüşün en az 30 yıl alacağı kaydedilen raporda, böyle giderse 2050’ye kadar ülkedeki erkeklerin yüzde 60’ının, kadınların yüzde 50’sinin, çocukların ise yüzde 25’inin klinik obez (hayatları tehlikede olacak derecede) olacakları bildirildi. Şu anda İngiltere’deki yetişkinlerin yaklaşık dörtte biri aşırı şişman. Obezliğin sağlık üzerindeki etkisinin devasa boyutlara ulaştığı belirtilen raporda, İngiltere’de 2. tip şeker hastalığında yüzde 70, felçte yüzde 30, kalp hastalıklarında ise yüzde 20 artış beklendiği bildirildi.

Daily Mail’in internet sitesindeki habere göre, raporda, aşırı şişmanların sayısı arttıkça bu kilonun "normal" olarak görülmeye başlandığına da dikkat çekildi. Raporu kaleme alanlardan, hükümetin baş bilim danışmanı Prof. David King, içinde yaşanılan tüketim toplumunun insanları yemeye ittiğini belirterek, "Öyle bir çevre ki, normal davransak bile obez oluruz" dedi ve bu eğilimin tersine dönmesi için esaslı bir kültürel değişime ihtiyaç bulunduğunu söyledi. ANKARA (A.A)

Uzun yürüyen uzun yaşar

İSTANBUL Bilim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, tüm dünyada tehlikeli hastalıklar sıralamasında üst basamaklarda yer alan obezitenin çağdaş yaşam biçiminden kaynaklandığını söyledi. 20 Ekim’de başlayacak "1’inci Obezite Haftası" için dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Prof. Karatay, tıbbın babası Hipokrat’ın MÖ 5’inci yüzyılda yaptığı "Uzun yol yürüyen uzun yaşar" tespiti ve doğal beslenmenin hastalığın çaresi olduğunu anlattı. Obezite Haftası nedeniyle, 7 akademisyenin katılımıyla, İstanbul’un çeşitli yerlerinde "Daha fazla hareket et, daha bilinçli beslen" sloganıyla halkı bilgilendirmeye yönelik toplantılar yapılacak. Etkinlik tüm Türkiye’ye yayılacak.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle