GeriDünya Obama'ya 'İHH'yı terörist ilan et' çağrısı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  37
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'ya 'İHH'yı terörist ilan et' çağrısı

Obama'ya 'İHH'yı terörist ilan et' çağrısı
refid:15122049 ilişkili resim dosyası

ABD Senatosu'nun 86 üyesi Başkan Barack Obama'ya bir mektup yazarak, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nı (İHH) terör örgütü ilan etmesini istedi.

AFP ajansının haberine göre, Senato'nun 100 üyesinden 86'sının imzası bulunan mektupta, ABD Başkanı Obama, BM Güvenlik Konseyi'nde 31 Mayıs'taki kanlı baskın nedeniyle "İsrail'e yönelik adaletsiz bir karar çıkmasını önlediği" için takdir edildi.

Mektupta, ABD Başkanı'ndan İHH'yı terör örgütü olarak ilan etme konusunu da değerlendirmesi istendi.

İsrail 31 Mayıs'ta Gazze'ye insani yardım taşıyan gemilere uluslararası sularda bir askeri operasyon düzenlemiş, baskında İHH'ya ait Mavi Marmara gemisindeki 9 Türk hayatını kaybetmişti.

BM Güvenlik Konseyi kanlı İsrail operasyonunun ardından yayımladığı bir bildiride saldırıyı kınamış ancak ABD'nin itirazıyla, bağımsız bir soruşturma başlatılması çağrısı yapmaktan uzak kalmıştı.

"Yolumuz Filistin, Rotamız Gazze" kampanyasına öncülük eden İHH, İsrail hükümeti tarafından geçtiğimiz hafta terör örgütü ilan edilmişti.

ABD'li senatörler Obama'ya gönderdikleri mektupta ayrıca, İsrail'in Hamas, Hizbullah ve İran'dan gelebilecek tehditler karşısında kendini müdafaa etme hakkına tam destek verdiklerini ifade etti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle