GeriDünya Obama'ya bir yıl sonra seçim darbesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'ya bir yıl sonra seçim darbesi

ABD'de, bazı çevrelerce "Başkan Barack Obama'nın şu ana kadarki performansına ilişkin referandum" olarak değerlendirilen iki eyaletteki valilik seçimlerini Cumhuriyetçi adaylar kazandı.

Amerikan televizyonlarının sandık çıkış yoklamalarına göre, Virginia eyaletinde Cumhuriyetçi aday Bob McDonnell, rakibi Demokrat aday Craigh Deeds'e karşı rahat bir zafer kazandı. Daha çekişmeli bir seçime sahne olan New Jersey'de ise yine Cumhuriyetçi aday Chris Christie, Demokrat Vali Jon Corzine'in önünde az farkla seçimi galip bitirdi.

VIRGINIA'DA CUMHURİYETÇİLER KAZANDI

CNN televizyonu, Virginia'da seçim bölgelerinin yüzde 99'undan alınan sonuçlara göre, McDonnell'ın yüzde 59, Deeds;in ise yüzde 41 oy topladığını bildirdi. Virginia'da vali vekili ve başsavcılık seçimlerini de Cumhuriyetçilerin kazandığı belirtildi.

New Jersey'de de yine seçim bölgelerinin yüzde 99'undan gelen sonuçlara göre, Christie yüzde 49, Corzine yüzde 45 oy alırken, bağımsız aday Chris Daggett ise yüzde 6 oyda kaldı. Corzine'ın, eyalette 1993'ten beri, yeniden seçilmek için seçimlere girip de kaybeden ilk vali olduğu kaydediliyor.

OBAMA MECLİSTEKİ BOŞ SANDALYE İLE YETİNDİ

ABD Temsilciler Meclisinde boşalan bir sandalye için New York 23'üncü bölgede düzenlenen seçimleri ise Demokrat aday Bill Owens'ın kazandığı bildirildi. Fox televizyonunun sandık başı yoklamasına göre, Owens, seçim bölgelerinin yüzde 88;inden alınan sonuçlara göre yüzde 49 oyla, yüzde 46 oy toplayan rakibi Muhafazakar Doug Hoffman'ın önünde seçimi kazandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle