Dünya Haberleri

DÜNYA

  Obama'nın seçtikleri

  Hürriyet Haber
  13.08.2009 - 10:08 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, çok özel 16 kişiyi seçti. Aralarında Sidney Poitier, Harvey Milk, Desmond Tutu, Muhammed Yunus ve Stephen Hawking'in de bulunduğu 16 kişiyi, ülkesinin en büyük sivil nişanı olan Özgürlük Madalyası ile onurlandırdı.

  Efsane isimleri biraraya toplayan tören

  Başkan Obama tarafından, bilim, sanat, tıp, siyaset ve spor alanlarında gösterdikleri üstün hizmetlerden dolayı bizzat seçilen kişilere, Beyaz Saray'da düzenlenen törenle madalyaları takıldı.

  SEÇTİĞİ KİŞİLERİN ORTAK NOKTALARINI AÇIKLADI

  Madalyaları takdim ederken, söz konusu 16 ismin “dünyayı değiştiren” kişiler olduğunu söyleyen Obama, “Bu kişilerin ortak noktaları, ırk, cinsiyet ya da bedensel engellerin insan ruhunu sınırlandıramayacağı yönündeki inançlarıdır” dedi.

  SEÇİLENLER ARASINDA 4 YABANCI DA YER ALDI

  Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu, Nobel Barış ödüllü ve yoksulların bankası Grameen Bank'ın kurucusu Bangladeşli ekonomi profesörü Muhammed Yunus, Britanyalı astrofizikçi Stephen Hawking ve İrlanda'nın ilk kadın Devlet Başkanı Mary Robinson, Amerikalı olmadıkları halde bu ödüle layık görüldü.

  VE İŞTE 16 EFSANE İSİM

  Nişan verilenlerin tam listesi şöyle: Oscar kazanan ilk siyah aktör 82 yaşındaki Sidney Poitier, Amerikan Yüksek Mahkemesi'nin ilk kadın yargıcı Sandra Day O'Connor, 46 yıldır Kongre üyesi olan Edward Kennedy, Nobel Barış ödüllü Güney Afrikalı din adamı Desmond Tutu, İrlanda'nın ilk kadın Devlet Başkanı Mary Robinson, Nobel Barış ödüllü ve yoksulların bankası Grameen Bank'ın kurucusu Muhammed Yunus, Britanyalı astrofizikçi Stephen Hawking, 1978'de öldürülen eşcinsel hakları savunucularının önderi Harvey Milk, 1960'larda ABD'deki insan hakları hareketinin öncülerinden papaz Joseph Lowery, efsanevi tenisçi Billie Jean King, meme kanseri araştırmaları için para toplayan öncü bir organizasyonun kurucusu olan Nancy Brinker, her yıl yüzlerce evsiz hastaya ücretsiz bakan bir vakfın kurucusu Dr. Pedro Jose Greer Jr., Kızılderili şefi Joe Medicine Crow, Tony Ödülü sahibi oyuncu, şarkıcı ve dansçı Chita Rivera, tıp profesörü Dr. Janet Davison Rowley ve bu yıl hayatını kaybeden eski Bayındırlık Bakanı Jack Kemp.

  MADALYANIN ANLAMI

  Başkan Harry S. Truman tarafından 1945 yılında, II. Dünya Savaşında yararlıklar gösterenlere verilen “Özgürlük Madalyası”, 1963 yılında Başkan John F. Kennedy tarafından, üstün hizmet gösterenleri onurlandırmak için yeniden verilmeye başlandı. Madalya verilecek kişiler, bizzat ABD Başkanı ya da Üstün Hizmet Ödülleri Heyeti tarafından belirleniyor.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı