GeriDünya Obama'dan Jeffrey'e yeni görev
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'dan Jeffrey'e yeni görev

Obama'dan Jeffrey'e yeni görev
refid:15143362 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'i, ABD'nin Bağdat büyükelçiliğine aday gösterdi. Jeffrey'nin ABD Senatosu tarafından kabul edilmesi halinde Türkiye'ye kimin atanacağı ise henüz belli değil.

Obama, ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill'in yerine Jeffrey'i aday gösterdi.

AFP haber ajansına konuşan ABD Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, Hill'in emekli olduğunu söyledi ancak daha fazla detay vermekten kaçındı. 

Jeffrey'in Bağdat'a atanacağı haberleri bir süredir ABD medyasında yer alıyordu. Jeffrey'nin Bağdat büyükelçiliğine atanması için ABD Senatosu'nun onayı gerekiyor.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği görevini 2008 yılının Kasım ayından bu yana yürüten Jeffrey, uzun yıllar Amerikan ordusunda ve ardından Dışişleri Bakanlığında görev yaptı. Türkiye'yi yakından tanımasıyla ve Ortadoğu konularındaki uzmanlığıyla bilinen Jeffrey, Türkiye'de 4. kez görev yapıyor ve Türkçe biliyor.

2002-2004 arasında ABD'nin Tiran Büyükelçisi olan Jeffrey, 2004-2005'te de ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinde maslahatgüzar olarak görev yapmıştı. Jeffrey, Washington'a dönüşünde de eski ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın Irak başdanışmanlığına getirilmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle