GeriDünya Obama'dan ilk tepki
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  142
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'dan ilk tepki

Obama'dan ilk tepki
refid:14891266 ilişkili resim dosyası

Beyaz Saray, yardım gemilerine düzenlenen saldırı nedeniyle ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile telefonda bir görüşme yaptığını açıkladı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama Netanyahu'ya baskınla ilgili tüm gerçeklerin mümkün olan en kısa süre içerisinde ortaya çıkarılması gerektiğini söyledi.

 

Obama görüşmede, meydana gelen can kayıplarından dolayı duyduğu derin üzüntüyü ve yaralılardan duyduğu kaygıyı dile getirdi.

 

ABD'den olayla ilgili daha erken saatlerde yapılan ilk değerlendirmede, İsrail'in Gazze'ye yardım gemilerine yaptığı baskının ardından ABD'den gelen ilk tepkide ölenler için derin üzüntü duyulduğu belirtilmişti.

 

Beyaz Saray Sözcüsü William Burton, “ABD, olayda hayatını kaybedenler ve yaralananlar için derin üzüntü duymakta ve bu trajediye neden olan koşulları anlamak için çalışmalar yürütmektedir” dedi.

 

Amerikalı yetkililer, sabahın erken saatlerinden beri olayın takip edildiğini ancak bugün tatil olması nedeniyle açıklamanın ancak yapılabildiğini söyledi. Beyaz Saray açıklamasının ardından özellikle Dışişleri Bakanlığı tarafından gün içinde yeni değerlendirmelerin gelebileceği belirtiliyor.

 

İLK FIRSATTA YENİ RANDEVU

 

İsrail'in bugün sabah erken saatlerde Gazze'ye yardım götüren üçü Türk, altı gemiye düzenlediği operasyonda en az 9 kişi hayatını kaybetti. Olay, dünya kamuoyunun büyük tepkisini çekti.

 

Gözler İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ABD'ye yapacağı kritik geziye çevrilmişken "Bibi", Washington ziyaretini iptal ederek eve erken dönme kararı aldı.

 

Netanyahu'nun, yarın Beyaz Saray’a giderek Obama’yla görüşmesi planlanıyordu. Görüşmenin Yahudi yerleşimleri dolayısıyla iki ülke arasında bozulan ilişkileri tamir etmesi amaçlanıyordu.

 

Obama telefon görüşmesinde ayrıca, Netanyahu'nun görüşmeyi iptal etme gerekçelerini anladığını belirtirken, iki lider "ilk fırsatta" yeni bir toplantının düzenlenmesi konusunda görüş birliğine vardı.

 

   

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle