GeriDünya Obama'dan Erdoğan'a Libya telefonu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama'dan Erdoğan'a Libya telefonu

ABD Başkanı Barack Obama ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, uluslararası toplumun Libya'daki gelişmelere hızlı yanıt vermesi için uygun ve etkili yolları görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama'nın, Başbakan Erdoğan'ı, ABD'nin uluslararası müttefikleri ve partnerleri ile Libya'daki durumla ilgili olarak, gelişmelere yanıt vermeye yönelik acil çabaların koordinasyonu ve Libya yönetiminin eylemlerinin uygun biçimde hesabını vermesinin sağlanması çerçevesinde yapılan istişarelerin devamı kapsamında telefonda görüştüğü belirtildi.

Görüşmede, iki liderin Libya hükümetinin kendi halkına karşı kullandığı, kabul edilemez şiddetten ciddi kaygı duyduğunu belirttiği ifade edilen açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın uluslararası toplumun bu duruma hızlı yanıt vermesi için uygun ve etkili yolları görüştükleri kaydedildi.

Açıklamada, iki liderin barışçıl toplanma, ifade özgürlüğü ve kendi kaderini tayin etme hakkı da dahil olmak üzere Libya halkının evrensel haklarına güçlü desteklerini bildirdikleri belirtilerek, Obama ve Erdoğan'ın, iki ülkenin üzerinde düşündüğü, Libya hükümetinin eylemleri hakkında sorumlu tutulması ve Libya'daki iki ülke vatandaşlarının güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir seçenekleri konuştukları ifade edildi.

İki liderin Libya halkına insani destek sağlanmasının öneminde de mutabık kaldığı vurgulanan açıklamada, "İki lider, gelişme gösteren bu konu üzerinde yakın temas kurmaya devam etme kararı aldı" denildi.

Açıklamada, Obama ve Erdoğan'ın, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Pazartesi günü Cenova'daki BM İnsan Hakları Konseyi'nde istişarelerde bulunacak olmasına da önem verdiği bildirildi.

BAŞBAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Başbakanlık, “yanlış anlamaların önlenmesi için” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Barack Obama arasındaki telefon görüşmesinin Libya'ya insani yardım çerçevesinde gerçekleştiğini vurgulama ihtiyacı doğduğunu bildirdi.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Erdoğan-Obama arasındaki telefon görüşmesi hakkında bilgi verildi.Açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın aramasıyla gerçekleşen görüşmede, Libya'daki gelişmelerin daha fazla can kaybına yol açmaması, bu ülkedeki Türkiye ve ABD vatandaşlarının salimen tahliye edilmeleri gibi konuların ele alındığı belirtildi.

Libya'da kamu düzeninin, can ve mal güvenliğinin bir an önce sağlanabilmesi için uluslararası toplumun da sorumlu davranarak bu ülkeye yardımcı olması hususunda görüş birliğine varıldığının bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Ancak, görüşmeyle ilgili olarak ABD makamlarının yaptığı açıklamaya istinaden gerçekleşen bazı yorumlarda Libya'ya yapılacak insanı yardım çabalarının doğrudan bu ülkenin içişlerine müdahale anlamına gelebilecek bir çerçeveye oturtulmak istendiği görülmektedir.Bu tür yanlış anlamaların önlenmesi için görüşmenin insani yardım çerçevesinde gerçekleştiğini tekrar vurgulamak ihtiyacı doğmuştur.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle