GeriDünya Obama zaferini ilan edecek mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama zaferini ilan edecek mi

Obama zaferini ilan edecek mi
refid:8978281 ilişkili resim dosyası

ABD’de Demokrat Parti’deki adaylık yarışı bugün finiş çizgisine ulaşabilir. Oregon ve Kentucky’deki önseçimin ardından, delege sayısında Hillary’nin önünde bulunan Obama’nın "Adaylığım garantidir" açıklaması yapabileceği söyleniyor.

DEMOKRAT Parti’nin başkan adayı olabilmek için yarışan Senatör Hillary Clinton ve Senatör Barack Obama, bugün Kentucky ve Oregon’da önseçim sınavına çıkıyor. Kentucky’de Hillary’nin, Oregon’da Obama’nın kazanması bekleniyor. Delege farkıyla önde olan Obama’nın, Oregon’daki zaferinin ardından parti başkan adaylığını garantilediğini açıklayabileceği ifade ediliyor.

Ancak Hillary, son iki önseçime kadar pes etmeyeceğini açıklamıştı. Bu seçimler de 3 Haziran’da Güney Dakota ve Montana’da yapılacak.

Hillary’ye sürpriz

Hillary Clinton şanslı göründüğü Kentucky’de, katıldığı pazar ayininde hiç beklemediği bir sürpriz ile karşılaştı. United Methodist Kilisesi’nin Papazı Paul Fryman, ayin konusu olarak zinayı seçmişti. Papaz Fryman, yaklaşık bir saat boyunca İncil’den alıntılar yaparak zina hakkında konuştu.

Papaz Fryman, konuşmasına "Evliliğinizde sadakat düzeyi bu sabah ne kadar?" sorusuyla başladı. Fryman, şehvet, aldatmak ve günah konularını işledi. Fryman, ayin temasını, "Şeytan omuzlarınızdan fısıldayınca siz daha yüksek bir düzeye çıkın" şeklinde belirlemişti. Hillary, Papaz Fryman’ı dikkatle dinledi, cemaat ile birlikte ilahiler okudu ve daha sonra da cemaat mensupları ile el sıkıştı. Senatör Hillary’nin eşi eski Başkan Bill Clinton "seri zinacı" olmakla biliniyor.

Delege denklemi

Demokrat Parti’de toplam 4050 delege bulunuyor. Bunların 3,253’ü seçilmiş, 797’si ise süper delege. Parti adaylığını kazanabilmek için toplam delege sayısının yarısının bir fazlası olan 2,026 delegeye ulaşmak gerekiyor. Matematiksel olarak ne Obama, ne de Hillary’nin bu rakama ulaşması mümkün. Ancak Obama 1,908 delege ile; 1,718 delege toplayan Hillary’nin önünde.

BEYAZ MİTİNG

Obama’yı 75 bin kişi dinledi


Obama’nın bugün Oregon’da yapılacak önseçim öncesinde eyalet merkezi Portland’da düzenlediği mitingi tam 75 bin kişi izledi. Siyah Obama’yı izleyenlerin dalga dalga beyazlığı dikkat çekiyordu. On binlerce beyazın görüntüsü, Obama’nın kampanya sloganı olan "Değişim"in başladığını gösteriyordu.

Eski ırkçı da ’Obama’ dedi

ABD Senato’sunun en kıdemli üyesi olan eski ırkçı Robert C. Byrd de Demokrat Parti’nin başkan adayı yarışında Barack Obama’yı desteklediğini ilan etti. 1940’larda beyazların üstünlüğünü savunan Ku Klux Klan üyesi olan Byrd, "Obama parlak bir genç devlet adamı. Ülkemizi Irak’taki anlamsız maceradan çıkaracak cesarete sahip biri" diye konuştu. Byrd, 1964 yılında kamuda siyahlara eşit haklar tanıyan yasanın çıkmaması için uğraş verenlerden biriydi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle