GeriDünya Obama yüz yüze görüşecek
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama yüz yüze görüşecek

Obama yüz yüze görüşecek
refid:15112532 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama'nın "kendisini hayal kırıklığına uğrattığı" açıklamasını yaparak büyük bir skandala imza atan Afganistan'daki ABD güçlerinin komutanı Stanley McChrystal'la başkan Obama Beyaz Saray'da yüz yüze görüşecek.

Orgeneral McChyrstal'la görüşme öncesi açıklama yapan ABD Başkanı Obama, Afganistan'daki güçlerin komutanı McChyrstal'ın, Rolling Stone dergisine verdiği mülakatın bir "muhakeme hatası" olduğunu söyledi.

McChyrstal'ı Washington'a çağıran ABD Başkanı, görevden alıp almama kararını kendisiyle yapacağı görüşmeden sonra vereceğini belirtti.

Afganistan'daki ABD güçlerinin komutanı McChrystal, söz konusu mülakatta Obama dahil Washington yönetiminin üst düzey isimleri hakkında alaycı ifadeler kullanmıştı.

HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM

Rolling Stone dergisi cuma günü piyasaya çıkacak sayısı için McChrystal, yardımcıları ve danışmalarıyla görüşmelerden derlenen “Firari General” başlıklı bir yazı hazırladı. Yazıda General McChystal, ‘yalnız kurt’ olarak tanımlandı. Buna göre komutan, ABD Başkanı Barack Obama ile Oval Ofis’teki ilk görüşmesini ‘düş kırıklığı’ olarak niteledi. Çünkü karşısında hazırlıksız bir başkan bulmuştu.

Başkan, Afganistan’a ek asker talebi için anlayışsız davranmış, 30 bin ek birlik gönderma kararını bile aylar sonra alabilmişti. McChrystal’in danışmanları da Obama Yönetimi’nin Amerikan askerlerinin eve dönüş tarihi olarak Temmuz 2011’i vermesini “keyfi bir tarih” olarak değerlendirdi.

ÖZÜR DİLEDİ

Afganistan’ın başkenti Kabil’den açıklama yapan General McChrystal, çok üzgün olduğunu, bu sözlerin zayıf muhakeme yeteneğini yansıttığını ve Obama yönetimine büyük saygı duyduğunu söyledi. McChrystal, dün acilen Beyaz Saray’a çağrıldı. General, Beyaz Saray’daki aylık toplantıya bu kez telekonferans yöntemi yerine bizzat katılarak rapor verecek.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle