GeriDünya Obama yeni Savunma Bakanı olarak Ashton Carter'ı aday gösterdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama yeni Savunma Bakanı olarak Ashton Carter'ı aday gösterdi

Obama yeni Savunma Bakanı olarak Ashton Carter'ı aday gösterdi
refid:27719942 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanlığı görevinden istifa eden Chuck Hagel'in yerine, eski Savunma Bakanı Yardımcısı Ashton Carter'ı aday gösterdi.

Obama, 2011-2013 yıllar arasında Savunma Bakanı Yardımcılığı görevinde bulunan Ashton Carter'ın, kurumun içini ve dışını bildiğini söyledi. Obama'nın, "Ashton, kamu hizmetleri görevinden emekliliğe hazırlanıyordu ama sonu hüsran oldu. Ama ben bu görevi kabul etmesinden çok memnunum" diye konuşması, gülüşmelere yol açtı.

Ashton Carter da, Başkan Obama'nın teklifini kendisinin liderliğine inandığından kabul ettiğini belirterek, "Kabul ettim, çünkü yüz yüze kaldığımız stratejik güçlüklerin farkındayım. Bunun yanı sıra, eğer bir araya gelebilirsek ABD için çok parlak fırsatlar olacağını bildiğimden kabul ettim" dedi. Carter, yeni görevinin onaylanması durumunda, stratejik önerilerini Başkan Obama'ya en samimi biçimde sunma sözü verdi.

Carter'ın bakanlık görevine başlayabilmesi için, ABD Senatosu tarafından adaylığının onaylanması gerekiyor.

HAGEL SON KEZ AFGANİSTAN'DA
Bu arada Ashton Carter onaylanana kadar göreve devam edecek olan Savunma Bakanı Chuck Hagel da bu sabah sürpriz bir ziyaret için Afganistan'a gitti. ABD Savunma Bakanı olarak son kez Afganistan'a gelen Hagel'in Devlet Başkanı Muhammad Eşref Gani, İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah ve ülkede bulunan ABD askerleri ile görüşmesi bekleniyor. Hagel, uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'ın son 13 yılda çok yol kat ettiğini ve değişik alanlarda geliştiğini dile getirerek, Afgan güçlerinin ülkelerini savunabilecek kapasitede olduğunu söyledi. Bu yılın sonunda NATO'nun Afganistan'daki savaş misyonu sona erecek ve sadece Afgan güvenlik güçleri Taliban ve diğer hükümet karşıtı silahlı gruplarla mücadeleyi sürdürecek.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle