GeriDünya Obama’ya çıplak darbe
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama’ya çıplak darbe

Obama’ya çıplak darbe
refid:13538266 ilişkili resim dosyası

ABD’de Edward Kennedy’nin ölümü ile boşalan Senato koltuğu için yapılan seçimi Cumhuriyetçi Parti adayı Scott Brown kazandı. Başkan Obama, mankenlik yaptığı dönemde çıplak pozlar veren muhafazakar siyasetçinin zaferiyle, Senato’daki “süper çoğunluğu” kaybetti.

ABD’nin Massachusetts Eyaleti’nde yapılan özel seçimden büyük bir sürpriz çıktı. Edward Kennedy’nin ölümüyle boşalan Senato koltuğu için yapılan seçimi, Cumhuriyetçi Parti adayı Scott Brown, oyların yüzde 52’sini alarak kazandı. Haftalardır favori gösterilen Demokrat aday Martha Coaley yüzde 47’de kaldı.
Kennedy’nin yaklaşık yarım yüzyıl boyunca oturduğu Senato koltuğunu kaybeden Demokratlar, bu eyaletteki son seçimde oyların yüzde 73’ünü almıştı. Seçim, ABD Başkanı Barack Obama’nın halk desteğini giderek kaybettiğinin tescili olarak yorumlandı. Obama, “Her yarışı kazanamayız” dedi.
Bu sonuçla, Demokratlar 59 sandalyeye gerilerken, muhalefetteki Cumhuriyetçilerin sandalye sayısı 41’e çıktı. ABD Senatosu’nda 40’a karşı 60 oyluk blok, “süper çoğunluk” olarak adlandırılıyor. Bu çoğunluğa sahip parti, istediği yasaları kolayca geçirebiliyor. AFP’nin yorumuna göre artık Obama’nın ABD siyasetini “dönüştürme” imkanı kalmadı. Geçecek her yasa için en az bir Cumhuriyetçi’nin onayı gerekecek.  “Siyasi centilmenlik” gereği Senato’daki Demokrat liderler, kritik önem taşıyan sağlık reformu yasa tasarısının görüşmelerini, Brown resmen Senatör oluncaya dek durdurdu.

1982’de en seksi erkek seçilmişti

BİR milyon 168 bin oy alarak üç yıl için Senatör seçilen Scott Brown’ın, sürpriz zaferin ardından 2012’de ABD Başkan Adayı bile olabileceği konuşuluyor. 51 yaşındaki Brown, Bosten College’da öğrenci olduğu dönemde mankenlik yapmıştı. 22 yaşındayken, Cosmopolitan’ın Temmuz 1982 sayısına çırılçıplak poz veren Brown, Brown’a zaferi getiren ise Obama karşıtı sert eleştirileri oldu. Demokrat rakibinin onu küçümseyip ciddi bir kampanya yapması da bu sonucu getirdi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle