GeriDünya Obama, Washington'da Netanyahu ile görüştü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama, Washington'da Netanyahu ile görüştü

Obama, Washington'da Netanyahu ile görüştü
refid:12905101 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, Washington'da bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Beyaz Saray'da bir görüşme yaptı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre Obama ve Netanyahu, görüşmede iki ülke ilişkilerini ilgilendiren bir dizi konuyu ele alırken Başkan Obama, ülkesinin İsrail'in güvenliğine olan güçlü bağlılığını yeniden vurguladı.

Güvenlik işbirliğinin masaya yatırıldığı görüşmede, Obama ve Netanyahu, İran konusu ve Orta Doğu barış sürecinde nasıl ilerleme sağlanabileceği üzerinde de durdu.  

Washington'da ayrıca Kuzey Amerika Yahudi Federasyonu genel kurulunda konuşan Netanyahu, Filistinlilerle barış görüşmelerinin bir an önce yeniden başlaması çağrısı yaparken, Filistin bölgelerindeki ekonomik koşulların düzeltilmesi için de daha fazla adım atılacağının sözünü verdi.

Barış görüşmelerinin önkoşulsuz başlaması gerektiği yönündeki görüşünü tekrarlayan Netanyahu, "Kaybedecek zamanın olmadığını düşünüyorum. Acilen ve maksatlı olarak barışa doğru ilerlemeye ihtiyacımız var. Şunu açıkça ifade etmek istiyorum: Hedefim sonsuza kadar sürecek müzakereler değil, 'müzakerelerin hatırı' için müzakere yürütmek de değil, hedefim, İsrailliler ile Filistinliler arasında kalıcı bir barış anlaşmasına ulaşmak" diye konuştu.

Netanyanu, İsrail'in, güvenliğini feda etmeden "barış için büyük tavizlerde" bulunmaya niyetli olduğunu kaydederek, "ABD'nin de desteğiyle barış gerçeğe dönüşebilir" dedi.

Konuşmasında, Batı Şeria'da büyük bir ekonomik canlanmanın olduğunu ve bu durumun Filistinlilerin hayatını daha iyi hale getirdiğini savunan Netanyahu, "Tarihi bir anlaşmaya varmak için anı yakalayalım. Görüşmelere derhal başlayalım" ifadesini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle