Dünya Haberleri

DÜNYA

  Obama ve Castro BM Genel Kurulu çerçevesinde görüştü

  AA
  29.09.2015 - 22:07 | Son Güncelleme:

  ABD Başkanı Barack Obama, Küba Devlet Başkanı Raul Castro ile New York'taki Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çerçevesinde bir araya geldi.İki lider, sabah saatlerinde BM binasında yapılan görüşme öncesinde kameralar karşısında gülümseyerek tokalaştı.

  Beyaz Saray'dan görüşme sonrasında yapılan açıklamada, Obama ve Castro'nun, ABD ile Küba arasında ilişkilerin ilerletilmesinin yanı sıra hükümetlerin ikili işbirliğinin daha da derinleştirilmesine yönelik ilave adımları ele aldığı belirtildi.


  Açıklamada, iki liderin, Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un geçtiğimiz günlerde hem ABD hem de Küba'ya gerçekleştirdiği ziyareti konuştuğu kaydedildi. Obama ABD'nin, Küba'ya daha fazla Amerikan vatandaşının seyahat etmesini ve adada iş yapmasına imkan sağlayacak düzenlemenin yapılmasını vurgulayarak, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden tesis edilmesindeki ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı. Obama, Küba'da devam eden reformların, ABD'nin düzenlemelerine olan etkisini artıracağını ifade etti.


  Barack Obama ayrıca ABD'nin iki ülke halkının arasındaki bağların güçlendirilmesi noktasında atmak istediği adımları da anlattı.


  Obama, Aralık 2014'te, ABD ile Küba arasında ilişkilerin normalleştirilmesi kararının ardından Raul Castro ile ilk kez telefonda görüşmüştü. İki lider ayrıca nisan ayında Panama'da düzenlenen Amerika zirvesinde bir araya gelmişti. New York'taki görüşme, iki liderin yüz yüze gerçekleştirdiği ikinci buluşma oldu.


  Obama ve Castro, kısa süre önce Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Franciscus'un Küba ve ABD'yi ziyaretleri öncesinde de telefonda görüşmüştü.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı