GeriDünya Obama: Uçak saldırısının sorumlularını bulacağız
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama: Uçak saldırısının sorumlularını bulacağız

Obama: Uçak saldırısının sorumlularını bulacağız
refid:13332873 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan yolcu uçağına saldırı girişiminin sorumlularını buluncaya kadar peşlerini bırakmayacaklarını söyledi. Öte yandan saldırı girişimini, El Kaide örgütü üstlendi.

Tatilini geçirdiği Havai'de açıklamalarda bulunan Obama, "Saldırıya adı karışanları bulmadan ve bunların hesabı sorulmadan dinlenmek yok" dedi.

Ülkesinin, geçen haftaki saldırı girişimi gibi terörizm eylemlerine sert yanıt vereceğini vurgulayan Obama, şunları söyledi:

"Masum insanları katledenler şunu bilmeli ki, ABD, sadece savunma kaynaklarımızı güçlendirmekten çok daha ötesini yapacak. Amerikan yönetimi, bu tatil sezonunda sizin ve ailelerinizin emniyeti ve güvenliği için, ülkemizin korunması için gücü dahilindeki her imkanı kullanacak. Afganistan'dan, Yemen'den, Somali'den, ABD'ye saldırı planladıkları yer neresi olursa olsun, buralardan bizi tehdit eden ve şiddet içeren aşırılıkları bozmak, parçalamak ve yenilgiye uğratmak için gücümüz dahilindeki her unsuru kullanmaya devam edeceğiz."

Obama, saldırı girişiminin, karşı karşıya oldukları tehlikeler ve ülkeyi tehdit edenlerin doğasıyla ilgili bir uyarı niteliğini taşıdığını ifade ederek, "Girişim eğer başarılı olsaydı, tatili aileleri ve arkadaşlarıyla kutlamaya hazırlanan masum siviller, yolcu ve mürettebattan 300 kadar kişi ölebilirdi" ifadesini kullandı.

"GEREKLİ TALİMATLARI VERDİM"

Saldırı girişimine ilişkin bilgilendirildikten hemen sonra Amerikan halkının ve hava yolu ulaşımının güvenliğinin sağlanması için gerekli tedbirlerin alınması talimatını verdiğini belirten Obama, ülkenin izleme sisteminin ve hava yolu güvenliğine yönelik düzenlemelerin yeniden gözden geçirilmesini istediğini bildirdi.

Zanlının, tehlikeli patlayıcıları uçağa nasıl sokabildiğinin ortaya çıkarılması ve gelecekteki saldırıları önlemek için ne gibi adımların atılabileceğini belirlemeleri gerektiğine işaret eden Obama, hava yolu ulaşımıyla ilgili izlenen tüm arama yöntemleri, teknolojiler ve prosedürlerin yeniden inceleneceğini söyledi.

Obama ayrıca, ulusal güvenlik ekibine, ABD'ye saldırı düzenlemeyi amaçlayan teröristlere yönelik baskının sürdürülmesi talimatı verdiğini kaydetti.

İRAN'DAKİ GÖSTERİLER

Obama, İran'daki gösterilerle ilgili olarak da "ülkesinin, masum İran vatandaşlarına yönelik sert ve haksız baskıyı güçlü biçimde kınamada uluslararası topluma katıldığını" belirtti.

"İran halkının aylardır, evrensel haklarının kendilerine verilmesinin ötesinde birşey istemediğini" söyleyen Obama, "Bunu her yaptıklarında, zulmün demir yumruğuyla karşılaştılar" ifadesini kullandı.

İran'da olanların, ABD ile ya da bir başka ülkeyle alakası olmadığını söyleyen Obama, şöyle devam etti:

"Olanlar, İran halkıyla ve onların adalet ve daha iyi bir yaşam arzusuyla alakalı. İran'ın liderlerinin, korku ve zulümle ülkeyi yönetme kararı, bu arzuların ortadan kalkmasını sağlamada başarılı olmayacak."

ABD'nin, evrensel haklarını arayanların yanında olduğunu ifade eden Obama, İran yönetimine, uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmesi ve kendi halkının haklarına saygı göstermesi çağrısında bulundu.

SALDIRI GİRİŞİMİNİ EL KAİDE ÜSTLENDİ

ABD'yi sarsan saldırı girişimini, El Kaide örgütü üstlendi. Örgüt saldırı girişiminin, ABD'nin,örgütün, Yemen'deki grubuna yaptığı saldırılara yanıt olduğunu bildirdi.

El Kaide'nin, Arap Yarımadasında faaliyet gösteren kolu adına bir internet sitesinde yayımlanan bildiride, örgüt yandaşlarına bölgedeki Batı büyükelçiliklerinde çalışanların öldürülmesi ve "haçlılara karşı topyekün savaş"açılması çağrısında bulunuldu.

 

Bildiride, örgütün saldırı girişiminde bulunan Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib’e ileri teknik donanım sağladığı, ancak militanın teknik bir hata yüzünden patlayıcı infilak ettirmekte başarısız olduğu kaydedildi.

 

23 yaşındaki Abdulmuttalib'in örgüt üyeleriyle eşgüdüm içinde olduğu da belirtilen bildiride, Ömer Faruk Abdulmuttalib'in hüviyeti "Ömer Faruk El Nijiri(Nijeryalı)" olarak bildirildi.

 

Yemen güvenlik güçleri, ABD istihbaratının yardımıyla bu ay Yemen'deki El Kaide üyelerine iki kez hava saldırısı düzenlemişti. Saldırıların ikincisi, başarısız uçak düşürme eyleminden bir gün önce yapılmıştı.

 

Arap Yarımadasındaki El Kaide, Suudi Arabistan ve Yemen'deki militanların ittifakından oluşuyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle