Dünya Haberleri

DÜNYA

  ‘Obama, Putin'den özel olarak yardım istedi’

  Siyamend KAÇMAZ/MOSKOVA (DHA)
  09.04.2016 - 09:57 | Son Güncelleme:

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, ABD Başkanı Barack Obama'nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den özel olarak Suriye'de bulundukları düşünülen ABD vatandaşlarının aranmasına yardımcı olmasını rica ettiğini bildirdi. Rusya, Suriye'de dört yıldır rejim tarafından hapiste tutulan ABD vatandaşı Kevin Dawes'in serbest bırakılmasında önemli rol oynamıştı.

  Zaharova konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

  "Kısa süre önce ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den özel olarak, Suriye'de bulundukları düşünülen Amerikan vatandaşlarının bulunması için yardım talebinde bulundu.

  Yapılan çalışmalar sonucunda, bu vatandaşlardan birinin ülkeye yasa dışı giriş suçundan tutuklu bulunduğu tespit edildi. Bizim talebimize cevap olarak Suriye hükümeti Amerikan vatandaşının insani gerekçelerle serbest bırakılmasının mümkün olduğuna karar verdi."

  Zaharova bu kişinin 1 Nisan'da Rus uçağıyla Moskova'ya getirildiğini ve ABD Büyükelçiliği temsilcilerine teslim edildiğini belirtti.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü son olarak, "Ona bu durumlara bir daha düşmemesini diliyoruz ve Washington'ın Suriye'nin iyi niyetini göz önünde bulundurmasını umuyoruz" dedi.

  4 yıldır hapiste tutulan ABD vatandaşı serbest4 yıldır hapiste tutulan ABD vatandaşı serbest

  ABD Dışişleri Bakanlığı da Dawes'in serbest kalmasında oynadığı rol nedeniyle Rusya'ya teşekkür etti.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı