Dünya Haberleri

DÜNYA

  Obama PKK’yı terörist olarak nitelendirmedi

  Hürriyet Haber
  06.02.2011 - 00:56 | Son Güncelleme:

  İngiliz Daily Telegraph gazetesinin, WikiLeaks’ten önceki gün yayımladığı ABD’nin Londra Büyükelçiliği’nden Ankara’daki büyükelçiliğe ve Adana’daki konsolosluğa gönderilen 27 Nisan 2009 tarihli gizli belgede kapanan Demokrat Türkiye Partisi’nin eski başkanı Ahmet Türk’le ilgili bölümler de yer aldı.

  Belgeye göre Türk, İngiltere’de bir düşünce kuruluşunun toplantısında, CNN’den bir Türk muhabirin sorduğu “Obama PKK’yı terörist örgüt olarak tanımladığında tepki göstermiyorsunuz. Ancak Türkiye PKK’ya terörist dediğinde tepki gösteriyorsunuz” sorusuna Obama’nın kendisiyle yaptığı görüşmede PKK’yı terörist olarak nitelendirmediğini ama resmi Amerikan politikası olarak PKK’nın ABD’nin terörist örgütler listesinde olduğunu kabul etti. Türk, “Bu tür grupları nasıl yaftaladığınız konusunda dikkatli olmalısınız. PKK, El Kaide değildir. Eğer Türkiye Kürt hakları konusunda adil ve açık davransaydı, PKK diye bir örgüt olmayacaktı. Sorun Türkiye’nin sonucu barışçıl yollarla çözmeyi reddetmesidir” dedi.
  Bir başka muhabirin Başbakan Tayyip Erdoğan’ı Kürtlerle ilişkiler konusunda kendisinden önceki başbakanlarla karşılaştırmasını istemesi üzerine Türk, Kürtlerin başlarda Erdoğan’a verdiği desteğin, Kürtlere haklar verilmesine direniş gösteren ordu ve “diğer milliyetçilere” karşı “çok fazla taviz vermesiyle” kaybolduğunu söyledi. Türk, “Erdoğan, ‘Türkiye: Tek halk, tek bayrak, tek dil, tek millet’ diye bir konuşma yaptı. Gerçek rengini belli etti” diye konuştu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı