GeriDünya Obama kendine not verdi: B
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama kendine not verdi: B

Obama kendine not verdi: B
refid:13191899 ilişkili resim dosyası

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray'da geçirdiği 11 aya B notunu verirken, Afganistan'a ek asker gönderme kararının göreve geldiğinden beri aldığı en zor karar olduğunu söyledi.

ABD televizyon tarihinin en çok izlenen talk show programlarından biri olan “The Oprah Winfrey Show”a katılan Obama, Beyaz Saray'da geçirdiği 11 ay için kendisine 20 üzerinden 16 anlamına gelen B notunu verdiğini söyledi.

Kendisine en iyi not olan “A” yerine “sağlam bir B “vermesinin nedenini, “Franklin Delano Roosevelt'in başkanlık döneminden beri yönetimine en ağır görevlerden birinin miras kalmasıyla” açıklayan Obama, “Henüz yerine getirilmemiş görevler yüzünden B . Daha sağlık reformu imzalanmadı. Reform onaylanırsa o zaman 20 üzerinden 19 alabilirim” dedi. 

"AFGANİSTAN EN ZOR KARARIMDI"

Obama, Afganistan'a 30 bin takviye asker gönderme kararının, Beyaz Saray'a geldiği günden beri almak zorunda kaldığı “en zor karar” olduğunu açıkladı.

Obama, Afganistan'da uygulayacağı yeni stratejiyle ilgili kararı 1 Aralıkta saygın askeri akademi West Point'te ilan ettiği konuşmanın, kendisini en çok zorlayan açıklama olduğunu belirtti.

Bu kararın "genç başkanın aldığı en çetin karar olup olmadığının" sorulması üzerine, “Kesinlikle” yanıtını veren Obama, “Sanırım bu konuşma, yaptığım en heyecanlı konuşmaydı. Çünkü Afganistan'a gönderilecek genç askerlere bakıyordum, belki de aralarından bazıları geri dönmeyecek” dedi.

Irak ve Afganistan'da hayatını kaybeden askerlerin cenaze törenlerine katılmanın da kendisini derinden etkilediğini söyleyen Obama, “Bundan daha derin bir his yok. Bir başkomutan olarak iyi kararlar almak gibi çok ciddi bir yükümlülüğüm var” ifadelerini kullandı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle