GeriDünya Obama ile röportaj rütbe söktürdü
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama ile röportaj rütbe söktürdü

Obama ile röportaj rütbe söktürdü
refid:13199276 ilişkili resim dosyası

Çin’de ABD Başkanı Barack Obama ile röportaj yapan genel yayın yönetmeni, çalıştığı gazetedeki görevinden alındı.

Southern Weekend isimli haftalık gazetenin genel yayın yönetmeni Xiang Xi, Obama’nın geçtiğimiz ay yaptığı Çin ziyareti sırasında ABD başkanıyla bir röportaj gerçekleştirmişti.    

 

Ancak ülkedeki sansür uygulamalarını yakından takip eden Çin’li blog sahibi ve medya yorumcusu Michael Anti, Komünist Parti’nin propaganda departmanının açık bir şekilde bu röportajdan mutsuz olduğunu ve gazete yönetiminin baskıları bertaraf etmek için Xiang’ı bir numaralı pozisyondan iki numaralı pozisyona getirdiğini söyledi.

 

Reuters haber ajansına konuşan üç gazete çalışanı da, propaganda departmanından gelen baskılar üzerine Xiang’ın genel yayın yönetmenliğinden gazetenin genel koordinatörlüğüne getirildiğini doğruladı.

 

Xiang’ın yerine Komünist Parti’nin daha çok güvendiği Southern Daily gazetesinden birinin getirildiği öğrenildi.

 

Başkanlık görevi sırasında ilk kez Çin’i ziyaret eden Obama’nın ifade özgürlüğü ve sansürün kalkmasından dem vurduğu bir konuşma da sansüre uğramıştı.

Şanghay’da öğrencilerle soru-cevaplı bir sohbet yapan Obama, “Ben çok sıkı bir sansür karşıtıyım ve açık internetten yanayım” demiş, konuşma Şanghay yerel televizyonunda canlı yayınlanmıştı. Çin devlet televizyonundaki ana haber bülteninde ise hiç yer bulmamıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle