GeriDünya Obama 14 fark attı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Obama 14 fark attı

Obama 14 fark attı
refid:10132258 ilişkili resim dosyası

ABD’de Demokratların başkan adayı Barack Obama’nın yakaladığı rüzgar giderek şiddetleriyor. CBS-NY Times ortak anketine göre Obama, Cumhuriyetçi rakibi John McCain’e 14 puan fark atmış durumda. Obama’ya destek yüzde 53 oranında. Obama’ya yönelik saldırıları McCain’e oy kaybettiriyor.

CUMHURİYETÇİ Parti’nin ABD Başkan Adayı olan John McCain, Demokrat Parti’den rakibi Barack Obama’nın "14 puan" gerisine düştü. 4 Kasım’daki seçime üç hafta kala ve mali krizin patlak vermesinden beri, Senatör McCain, bir türlü istediği rüzgarı yakalayamazken giderek zemin kaybediyor. CBS televizyonu ve New York Times gazetesinin düzenlediği kamuoyu yoklaması, "Obama-Biden" ekibinin 14 puan fark ve yüzde 53 oy oranı ile önde olduğunu ortaya koydu. Yoklama, olası seçmenler arasında gerçekleştirildi.

Barack Obama, iki tarafa da kayabilen "bağımsızlar" arasında, John McCain’e 18 puan fark yaptı. Deneklerin yüzde 21’i, John McCain ile ilgili görüşlerinin son iki haftada kötüye gittiğini belirtti. Buna neden olarak da, McCain’in Obama’ya yönelik kişisel saldırıları ve Başkan Yardımcısı Adayı olarak Sarah Palin’i tercih etmesi gösterildi. Yüzde 61 oranında, "McCain ne yapacağını anlatacağına rakibine saldırıyor" yanıtı alındı. Obama, "kişilik ve tepkisellik" kategorisnde rakibi McCain’e 16 puan fark attı. Uzmanlar, John McCain’in ne yapsa aradaki farkı kapayamadığını ve aksine rakibinin puan kazandığını ifade ederek, "Bir şekilde kampanyasını ateşlemesi gerekiyor" yorumunda bulunuyorlar.

Bu arada ABD’nin önde gelen "siyah" toplum liderlerinden Jesse Jackson, Obama’nın seçilmesi halinde, dış politikayı kontrol eden siyonistlerin güçlerini koruyacağını, ancak etkinliklerini yitireceğini söyledi. Jackson, Obama ile dış politikada temel değişimlerin yaşanacağını belirtti, ABD’nin, yaraları sarması, ittifaklarını yeniden canlandırması ve Bush Yönetimi’nin küstahlığı için de özür dilemesi gerektiğini kaydetti.

Jesse Jackson, "New York Post" gazetesine yaptığı açıklamada, Obama’nın danışmanı olmadığını kaydetti, ancak Demokrat Aday için "aileden biri" ifadesini kullandı. Jackson, Obama ile kölelik acılarının son bulmayacağını, ancak ileriye doğru büyük bir adımın atılacağını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle