Dünya Haberleri

DÜNYA

  O üç çocuk Suriyeli mültecilerin sesi oldu

  hurriyet.com.tr
  04.09.2015 - 15:50 | Son Güncelleme:

  Ülkelerindeki savaştan kaçarak Avrupa’ya iltica etmek isteyen binlerce Suriyelinin yollarda yaşamını yitirmesi nedeniyle büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Önceki gün cansız bedeni Bodrum’da kıyıya vuran Aylan’ın zihinlere kazınan fotoğrafıyla mülteci krizi dünyanın konuştuğu en önemli konu haline geldi. Krizi gözler önüne seren bir başka çağrı da 13 yaşındaki Suriyeli Kenan’dan geldi. Tüm Suriyelilerin hislerine tercüman olan bu çocuk “Ülkemizdeki savaşı durdurun. Biz Avrupa’ya gelmek istemiyoruz” dedi. İstanbul’da gasp edilen Suriyeli bir aileye ise Hasan isimli Suriyeli mülteci bir çocuk yardım etti. Derdini polislere anlatamayan aileye Hasan tercüman oldu.

  Avrupalı liderler mültecileri ülkelerine almak istemeyerek dünya kamuoyunun tepkisini toplarken onlara en güzel yanıt Macaristan sınırında 13 yaşındaki Suriyeli bir çocuktan geldi.

  Ailesiyle Suriye'den kaçan Kenan Masalmeh Al Jezeere muhabirinin sorusuna verdiği yanıtla tüm Suriyelilerin hislerine tercüman oldu. Geçtikleri ülkelerde hoş karşılanmadıklarını söyleyen Kenan liderlere de bir mesaj verdi. "Siz savaşı durdurun, biz zaten gelmeyiz" dedi.

  KABATAŞ'TA GASP EDİLEN AİLEYE O TERCÜMAN OLDU
  Olay dün Kabataş Vapur İskelesi'nin karşısında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, kaldırımda yürüyen Suriyeli ailenin önü silahlı 3 kişi tarafından kesildi. Tabanca ve bıçak tehdidi ile aileden bin dolar, 600 TL ve altın alan zanlılar, bindikleri sarı renkli bir otomobille hızla olay yerinden kaçtı.

  Çevredekilerin haber vermesi üzerine olay yerine gelen polis ekipleri, gasp mağduru turist aileden olay hakkında bilgi almaya çalıştı. Hasan isimli Suriyeli sığınmacı bir çocuk, polis ve Suriyeli aileye tercümanlık yaptı.

  Bıçak ve silah zoruyla gasp edildiklerini iddia eden aile, polis otosuna alınarak Karaköy Polis Merkezi'ne götürüldü. Polis zanlıları yakalamak için çalışma başlattı.

  Etiketler: suriyeli mülteci
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı