GeriDünya O şimdi Irak’ta olabilir
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O şimdi Irak’ta olabilir

O şimdi Irak’ta olabilir
refid:3860969 ilişkili resim dosyası

Londra’da yayınlanan El Kudüs el Arabi gazetesinin yayın yönetmeni Abdel Bari Atwan, El Kaide’nin Gizli Tarihi adlı kitabı piyasaya çıkmadan, içeriğini Hürriyet’e anlattı; "Bin Ladin Irak’ta olabilir. Çünkü Irak, ABD’nin Bin Ladin’e verdiği bir hediye oldu. Orası, terör yuvası haline geldi" dedi.

BU hafta içinde University of California Press yayınları arasında Avrupa ve Amerika’da piyasaya çıkacak olan El Kaide’yi en iyi bilen adamın El Kaide kitabı daha satışa sunulmadan geniş yankı yaptı. Londra merkezli El Kudüs el Arabi gazetesinin yayın yönetmeni Abdel Bari Atwan, "Düşmanı tanımak için iyi bir belge" diye nitelediği kitabını dünyaya tanıtmadan önce ilk defa Hürriyet’e anlattı. Atwan, İstanbul’da 2003 yılının kasım ayında meydana gelen bombalı saldırıların İngiliz makamlarına gönderilen bir mesaj olduğunu da söyledi.

Yeni bir Bin Ladin röportajı için girişiminiz var mı?

Şimdi olsa bu röpörtajı yapmazdım. Belki gazetecilik olarak unutulmaz bir iş oldu ama, sürekli olarak yanlış anlaşıldım, tehditler aldım. Ben tarafsız olarak gördüklerimi ve 3 gün içinde neredeyse 24 saat birlikte olduğum adamı anlattım. Kitabımda şimdiye kadar anlatmadığım detayları verdim. Bin Ladin kibar ve sakin biriydi. Sürekli gülümsemesi ilgimi çekmişti. Dünyanın korktuğu adamla 3 gece bir mağarada yan yana yattım. O zamanlar bu kadar korkulan biri değildi. Ama Batı’ya karşı verdiği mesajları tek tek gerçekleştirdi. Önceleri Tony Blair ile röportaj yapmak için 5 sene beklemem gerekirken röportajdan sonra Blair’in basın sözcüleri beni arayıp röportaj isteyip istemediğimi sorar oldular.

Bin Ladin sizi hiç aradı mı? Şu anda nerede olabilir?

11 Eylül’den hemen sonra Ekim ayında bana ulaşmaya çalıştılar ancak ben cevap vermedim. Ben gazeteciyim ama, tehlikeli olurdu. Ama, onlarla kaldığım sürede o kadar şey gördüm ki, bir saldırı olduğu zaman bunun El Kaide işi olup olmadığını hemen söyleyebilirim. Bin Ladin, Afganistan dağlarını çok iyi biliyor. Belki hala ordadır. Belki de Irak’tadır. Çünkü Irak, ABD’nin Bin Ladin’e verdiği bir hediye oldu. Irak gibi karmakarışık bir ortam terör yuvası haline geldi. Bin Ladin’in ABD’ye gidip saldırı yapmasına gerek yok ki. Irak’ta yüzlerce asker katlediliyor. Tabii Iraklılar da. Masum insanlara olan oluyor.

İNTERNETTE CİHAD PLANI

El Kaide’nin değişen yüzünü anlatır mısınız?


Örgüt ilk zamanlar eylemlerini dağlardan organize ederken bugün karşımızda teknolojiyi takip edip, internette cihad planları yapan bir El Kaide var artık. Bu birikimi aktarmak istedim. Çünkü bugün dünyada korkulan bir El Kaide gerçeği var ve Batı’nın da düşmanını iyi tanıması gerekiyor. University of California Press kitabı basmadan önce 5 kişilik bir profesör kurulu kitabı inceleyip, kitabı basmaya karar verdi.

Tora Bora’da üç gün

Usame bin Ladin’le 11 Eylül öncesinde görüşen son gazetecilerden olan Atwan, 1996 yılında Bin Ladin ile üç gün geçirmiş, üç gece aynı mağarada yatmış, Tora Bora dağlarında yürüyüşe çıkmıştı.

Osmanlı bölümünü kitaptan çıkardılar

ABDEL Bari Atwan, kitabının yayın haklarını alan University of California Press’in beş kişilik uzmanlar kurulunun kitaptaki Osmanlı İmparatorluğu ile ilgili bölümü neden çıkardığını şöyle anlattı:

"Bin Ladin Tora Bora’da konuşmalarımız sırasında, Osmanlı İmparatorluğu gibi İslami bir imparatorluk kurmak istediğini belirtti. İşte Bin Ladin’in bu düşünceleriyle ilgili bölüm, 5 kişilik ekip tarafından kitaptan çıkartıldı. Sebep de Osmanlı İmparatorluğu’nun islami bir İmparatorluk olup olmadığı konusunda karara varılamamasıydı."

Terör bildirilerinin adresi

El Kaide, İstanbul’daki saldırılar dahil, bütün terör eylemlerini El Kudüs el Arabi gazetesini arayarak üstlendi. Gazetenin yayın yönetmeni Atwan, arkadaşımız Ayşegül Ekinci’ye kitabını tanıttı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle