GeriDünya ‘O partiyle koalisyon bir daha asla olmaz’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

‘O partiyle koalisyon bir daha asla olmaz’

‘O partiyle koalisyon bir daha asla olmaz’

Belçika’nın hem Brüksel bölgesinde hem de Valon bölgesinde hükümet ortağı olan Merkez Hümanist Parti (CDH) Başkanı Benoit Lutgen, açıklamaları ile krize neden oldu.

BENOIT Lutgen, son günlerde adı siyasi skandallara karışan Sosyalist Parti ile ilgili yaptığı açıklama sonrası Belçika’da yeni bir siyasi krize neden oldu. Düzenlenen basın toplantısında her iki bölgede de Sosyalist Parti ile hükümet ortağı olduklarını hatırlatan Lutgen, bundan sonra bir daha Sosyalist Parti ile hükümet ortağı olmak istemediklerini belirterek, Reformist Hareket Partisi’ni (MR) yeni hükümete katılmaya davet etti. Lutgen, artık PS ile birlikte çalışmak istemediklerini de açıkladı.

YENİ HÜKÜMET KURULANA KADAR

Son zamanlarda PS temsilcileri tarafından yapılan skandallara ortak olmak istemediklerini ve bu konuda kamuoyunu rahatsız eden yolsuzluklara mesafe koymak istediklerini belirten Lutgen, ortaya çıkan her skandalın arkasından PS’nin çıkmasından artık yorulduklarını kaydetti. Hükümetin yeni hükümet kurulana kadar görevini sürdüreceğini belirten Lutgen, bu gelişmeler ışığında yapılan görüşmelerde muhalefetteki Reformist Hareket Partisi’nin yeni hükümetin bir parçası olma konusunda masaya oturabileceklerini ifade etti.

KOALİSYON DÖRT PARTİLİ OLACAK

Belçika Başbakan Charles Michel ve NVA Genel Başkanı Bart de Wever, sosyal medya aracılığı ile yaptıkları açıklamada Federal Hükümetin dört partili olarak kalacağını ve herhangi bir değişiklik olmasının söz konusu olmadığını açıkladı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle