GeriDünya O mesaj ele verdi: 'Haberi var mıydı'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O mesaj ele verdi: 'Haberi var mıydı'

O mesaj ele verdi: 'Haberi var mıydı'

ABD’de siyaset çalkalanıyor... Başkan Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Flynn’le ilgili attığı bir tweet ortalığı karıştırdı. Paylaşılan mesaj Trump’ın, Flynn’in FBI’a yalan söylediğini bildiği ve sakladığı yorumlarına yol açtı. Hukukçular ise ABD liderinin adaleti engelleme suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini düşünüyor.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Mike Flynn’in FBI’a yalan ifade verdiğini kabul etmesinin artçı şokları sürüyor. Flynn, Trump’ın seçim kampanyasındaki üst düzey yetkililerin Rusya ile bağlantılarını araştıran Özel Savcı Robert Mueller ile daha düşük bir ceza karşılığında anlaşmaya gitmiş ve ABD lideri bu gelişmeyi Cumartesi günü Twitter hesabından yorumlamıştı.

TABLOYU DAHA VAHİM KILAN…

Ancak Trump’ın “Flynn’i FBI’a yalan söylediği için kovduğunu” belirten tweet’i büyük tepki çekti. Zira bu mesaj, Trump’ın, Flynn’in FBI’a yalan söylediğini o dönemde de bildiği yorumlarına neden oldu. Tabloyu daha da vahim kılan ise Trump’ın eski FBI Direktörü James Comey’yi geçen Mayıs ayında görevden almadan önce “Flynn soruşturmasını kapatmasını istediği” yönündeki iddialar... Bizzat Comey tarafından da dile getirilen bu iddiayı Trump cephesi yalanlanmıştı.

CİDDİ SUÇLAMAYLA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Hukukçular, Trump’ın Comey’den soruşturmayı kapatmasını isterken, Flynn’in FBI’a yalan söylediğini bildiğinin ortaya çıkması halinde ABD Başkanı’nın adaleti engelleme suçlamasıyla karşı karşıya kalabileceğini ifade etti. Trump ise bu iddialara “Hiçbir zaman Comey’den Flynn’i soruşturmasına son vermesini istemedim” şeklinde yanıt verdi. Fakat Senato Adalet Komitesi’nin Demokrat üyesi Dianne Feinstein NBC’ye yaptığı açıklamada, Trump’ın, eski FBI Direktörü Comey’yi Rusya soruşturması üzerindeki bulutları dağıtmaya yanaşmaması nedeniyle kovduğunu düşündüğünü söyledi.

O TWEET’İ AVUKATI ÜSTLENDİ!

Öte yandan, Trump’ın başını ağrıtabilecek Cumartesi günkü tweet’le ilgili bir gelişme daha yaşandı. Trump’ın şahsi avukatı John Dowd, Flynn’in kovulma gerekçesiyle ilgili mesajı “Ben hazırladım” diyerek sorumluluğu üstlendi. Axios adlı internet sitesine konuşan Dowd, “Tweet benim hatamdı” dedi.

TRUMP FBI’A YÜKLENDİ: LİME LİME EDİLDİ

Trump ayrıca Rusya soruşturmasını yürüten ekipteki tecrübeli bir FBI ajanının aleyhindeki mesajlar nedeniyle görevden alınmasına da yanıt verdi. Twitter hesabından dün bir dizi paylaşım yapan Trump, FBI’ın itibarının “lime lime edildiğini ve daha önce hiç bu kadar zedelenmediğini” söyledi. ABD lideri, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın e-postalarıyla ilgili soruşturmada da görev alan söz konusu ajan için “Lekelenmiş (hayır, çok sahtekâr)” ifadesini de kullandı. Trump, ajanın Clinton soruşturmasındaki rolünün şüpheli olduğunu ima etti.

TRUMP KARŞITI FBI AJANI UZAKLAŞTIRILDI

Özel Savcı Mueller’in Rusya soruşturmasında üst düzey bir FBI ajanı, Trump karşıtı mesajlaşmalar yaptığı gerekçesiyle soruşturmadan uzaklaştırıldı. Bu olayın yaz aylarında yaşandığı ortaya çıktı. New York Times gazetesi, uzaklaştırılan ajanın Peter Strzok olduğunu duyurdu. Gazete, Strzok’un ‘FBI’ın en deneyimli ve güvenilir karşı istihbarat araştırmacılarından’ biri olduğunu yazdı. Strzok, Hillary Clinton’ın gizli bilgileri kendi özel e-mail hesabından paylaşmasına ilişkin soruşturmada da rol almıştı.

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle