Dünya Haberleri

DÜNYA

  O mektup sızdırıldı

  Tolga TANIŞ / WASHINGTON
  30.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye ve Brezilya’nın arabuluculuğunda İran ile imzalanan nükleer takas anlaşmasının yarattığı kriz, Brezilya’nın Obama’nın mektubunu basına sızdırmasıyla yeni bir boyut kazandı. Anlaşmaya öfkelenen ABD, dün ilk kez Türkiye ve Brezilya’yı da suçladı.

  ABD Başkanı Barack Obama, Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva ve Başbakan Tayyip Erdoğan, 13 Nisan’da Washington’da düzenlenen Nükleer Güvenlik Zirvesi sırasında bir araya gelmiş, İran’ın nükleer programını tartışmışlardı. Obama bir hafta sonra iki lidere birer mektup yazıp ABD’nin resmi görüşünü yazılı olarak iletmişti. Bu mektup, Türkiye ve Brezilya’nın İran meselesindeki arabuluculuğu için temel teşkil etmişti.

  Anlaşmayı yeterli bulmamıştı

  Üç ülke, nükleer krizi çözecek ilk adım olması umuduyla 17 Nisan’da Tahran Anlaşması’nı imzaladı. ABD Yönetimi ise anlaşmanın koşullarını yetersiz bulup BM’de İran’a ek yaptırım sürecini başlatarak diplomatik yolları kapadı. Brezilya ve Türkiye bunun üzerine Obama’nın kendilerine birer mektup yolladığını, anlaşmanın mektupta belirtilen koşulları bire bir sağladığını savunarak ABD’nin tepkisini eleştirdi.

  Politika blogunda yayınlandı

  ABD Yönetimi’nin yaptırım baskısını artırması üzerine, sonunda Brezilya Yönetimi, o mektubu basına sızdırdı. Politicaexterna.com adlı bir dış politika blogunda yayınlanan mektupta yazılanların, Tahran Anlaşması’nda harfiyen sağlandığı ortaya çıktı. Siyasi gözlemcilere göre mektup nedeniyle ABD Yönetimi’nde görevden almalar yaşanabilir.

  ABD: Onay almadan Tahran’a gittiler/images/100/0x0/55eafbdaf018fbb8f8a365ca

  BEYAZ Saray, mektubun ortaya çıktığı saatlerde, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı PJ Crowley’nin moderatörlüğünde 3 üst düzey Amerikalı yetkilinin telekonferans yöntemiyle katıldığı bir bilgilendirme toplantısı düzenledi. İsmi verilmeyen yetkililer şu değerlendirmeyi yaptılar: “Nükleer Güvenlik Zirvesi’nde İran’ın uranyum zenginleştirilmesini derhal durdurmasını şart koştuğumuzu da söyledik. Ama Brezilya ve Türk Hükümetleri ile ele aldığımız bu konuları mektuba ekleme ihtiyacı hissetmedik. Çünkü Türkiye ve Brezilya’dan, bizim adımıza müzakere etmelerini istemiyorduk. Yine de, eğer bize gelip ellerinde bir taslak anlaşma olduğunu söyleseler ve buna dair düşüncemizi sorsalardı, görüşümüzü iletirdik. Ancak bunu yapmadılar. Tahran’a gittiler ve anlaşmayı duyurdular.”

  Ben Obama’nın mektubunu bilirim

  Başbakan Erdoğan da, konuyla ilgili şöyle konuştu: “Takas anlaşmasıyla ilgili Obama’nın açıkladığı bir metin ben görmedim. Bunlar sadece dedikodu. Ben Obama’nın göndermiş olduğu mektubu bilirim. Hangi mektup benim elime ulaştıysa onun içeriğine bakarım, buradan hareket ederim.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı