GeriDünya O havalimanı yeniden açılıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

O havalimanı yeniden açılıyor

O havalimanı yeniden açılıyor

Belçika'nın başkenti Brüksel’deki Zaventem Havalimanı, 22 Mart'taki terör saldırısının ardından pazar günü tekrar açılacak. 

Havalimanı İşletmesi Müdürü Arnaud Feist düzenlediği basın toplantısında,  pazar günü Brüksel Havayolu Şirketini'nin üç tarifeli uçağının havalimanından kalkış yapacağını duyurdu.               

Feist, “Brüksel Havalimanı, pazar gününden itibaren kısmen açılacak. Tam kapasite ile çalışmaya başlamak için hala yetkililerin onayını bekliyoruz.” dedi.               

Şu anda havalimanının normal kapasitesinin yüzde 20'si oranında çalışabilecek durumda olduğunu kaydeden Feist, bunun da saat başına en fazla 800 yolcu ağırlamak anlamına geldiğini bildirdi.               

Yarın, Brüksel'den ilk uçuşlar Yunanistan'ın Atina, İtalya'nın Torino ve Portekiz'in Faro kentlerine gerçekleşecek.               

Polis sendikasının talebi üzerine, havalimanındaki güvenlik  görevlisi sayısının ve mobese kameralarının artırılması kararlaştırılmıştı.               

Yine alınan önlemler çerçevesinde sadece biletli yolcular, bilet kontrol, bagaj teslim ve bekleme salonuna alınacak. Bagajlar kontrol edildikten sonra yolcuların salona girmelerine izin verilecek.             

Brüksel havalimanı yılda 23,5 milyon yolcu ağırlarken, havalimanından 489 bin ton yük taşınıyor.               

AB ve NATO'ya evsahipliği yapan Brüksel'in en önemli havalimanından, 77 havayolu şirketiyle, 226 farklı noktaya uçuş gerçekleştiriliyor.               

Havalimanının, haziran ayı sonu veya temmuz ayı başında tam kapasite ile çalışması bekleniyor.               

Havalimanı ve bir metroda 22 Mart'ta düzenlenen terör saldırılarında, intihar bombacıları da aralarında olmak üzere 35 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 200 kişi yaralanmıştı.            


Yorumları Göster
Yorumları Gizle