GeriDünya 'O halde anket düzenlemeliyim'
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  26
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'O halde anket düzenlemeliyim'

'O halde anket düzenlemeliyim'
refid:17117149 ilişkili resim dosyası

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, Türkiye'nin basın özgürlüğü konusunda ABD'den daha ileri olduğunu söyleyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a esprili bir yanıt verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Crowley, Türkiye'nin çok güçlü bir demokrasi, çok canlı ve özgür bir basına sahip olduğunu belirterek, "Ancak gazetecilerin spesifik vakalarda yıldırılmakta olduğunun görüldüğü belirli durumlara dair kaygılarımızı dile getirdiğimiz açıklamalarımızın da arkasındayız" dedi.

Crowley'nin, Washington'daki Yabancı Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında bir gazeteci, "İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın, 'Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika'dan daha çok basın özgürlüğünün olduğu bir ülkedir' şeklindeki açıklamasına katılıp katılmadığını" sordu.

Gazeteciye "ABD'den daha mı ileri?" diye soran Crowley, salondaki gazetecileri işaret ederek, "O halde anket düzenlemeliyim. Eğer Türk medyası geniş kar getiriyorsa, bu ülkedeki bazı medyadan daha ileride olabilirsiniz. Bence bu ülkedeki birçok gazeteci, sürdürülebilir bir iş modeli bulmaya çalışıyor" diye esprili bir yanıt verdi.

Crowley, sözlerine şöyle devam etti:

"Bu ülkedeki (ABD'deki) özgür ve canlı basından çok gurur duyuyoruz. Bir istisna dışında, ABD'de son zamanlarda gazetecilerin hapse atıldığı bir anı hatırlayamıyorum. Sözlerimi şunu söyleyerek bitireceğim; demokrasinin önemli bir temel sütunu olarak özgür ve canlı basını da içeren evrensel hak ve ilkeleri tanıyor ve kuvvetle destekliyoruz. Türkiye'nin çok güçlü bir demokrasiye sahip olduğunu farkındayız. Türkiye'de yaşamış biri olarak, Türkiye'de çok canlı ve özgür bir basın olduğu gerçeğini teyit edebilirim. Ancak gazetecilerin spesifik vakalarda yıldırılmakta olduğunun görüldüğü belirli durumlara dair kaygılarımızı dile getirdiğimiz açıklamalarımızın da arkasındayız".

TÜRKİYE-ERMENİSTAN

Crowley, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg'in Azerbaycan ve Ermenistan'ı da kapsayan bölge ziyareti ile Türkiye-Ermenistan normalleşme süreci ve Yukarı Karabağ meselesiyle ilgili sorular üzerine, "Bu durumlarda ülkelerin kendilerinin istediğinden daha fazlasını isteyemeyiz, ancak tabii ki gerilimleri düşürmenin yollarını bulma ve bu süreçleri ileri götürmeye yardım etme çabalarımızı sürdüreceğiz. Ama şu anda durumların zor olduğunu da anlıyoruz" dedi.

Bölgedeki ülkelerin aralarındaki farklılıkları çözüme kavuşturduğunu ve daha normal ilişkiler inşa ettiğini görmeyi istediklerini ifade eden Crowley, şunları kaydetti:

"Cenevre'de ve başka yerlerde, süreci ileri götürmek için baskı yapmamızın nedenlerinden biri de bu. Son bir yıl içinde sürecin durduğunu görüyoruz. Ancak bu derece üst düzey bir ziyaretin (Steinberg'in ziyareti) nedeni, bu ülkelerle diyaloğa devam etmek ve onları Ermenistan ile Azerbaycan arasında varolan, bölgedeki diğer ülkeleri de içine alan kaygılar ve farklılıkları ele almanın yollarını bulmaları için cesaretlendirmek."

ATALAY NE DEMİŞTİ?

Bakan Atalay geçtiğimiz hafta, Keçiören Hükümet Konağı’nın temel atma töreni sonrası, basın mensuplarının, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone’nin tartışma yaratan sözlerinin yanı sıra Crowley’nin “Kaygılıyız” açıklamasını hatırlatıp, “Bu ABD ile ilişkilerde bir sıkıntı mı, kriz mi?” sorusuna şu yanıtı vermişti: “Türkiye, basın özgürlüğü açısından Amerika’dan daha çok basın özgürlüğünün olduğu bir ülkedir. Türkiye’nin çok değerli bir Basın Kanunu var. Türkiye, dünyanın diğer demokratik ülkelerinde olmadığı kadar basın özgürlüğünün olduğu bir ülke. Siz de yaşıyorsunuz zaten bunu, çok renkli basın hayatıyla, televizyonlarıyla, gazeteleriyle, internet ortamıyla Türkiye, basın özgürlüğünün sonuna kadar yaşandığı bir ülke. Bu manada Türkiye’de hiçbir sorun yoktur. Türkiye bir hukuk devleti ve hukukun içinde her özgürlük bulunuyor. Türkiye’de şu andaki basın özgürlüğü, en ileri demokratik ülkelerinkinden daha ileri bir seviyededir. Çünkü diğerlerini biliyorum.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle