Dünya Haberleri

DÜNYA

  O benim favorimdi

  Hürriyet Haber
  16.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Harold Pinter, kendi adayının Orhan Pamuk olduğunu söyledi. Pinter, ‘Ödülün açıklandığı gün sabah aldığım gazeteye, Orhan Pamuk’un kazanıp kazanmadığına bakmıştım. Öğle saatlerinde Nobel Edebiyat Komitesi Başkanı Kjell Espmak arayıp kazandığımı söyleyince, dilim tutuldu’ dedi.

  2005 Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan ünlü İngiliz oyun yazarı Harold Pinter, ödülün neden kendine verildiğini anlamadığını belirtere, ‘Sabah aldığım gazeteye Orhan Pamuk’un kazanıp kazanmadığına bakmıştım’ dedi. 75 yaşındaki Pinter, Nobel’i kazandığını öğrendiğinde ‘dilinin tutulduğunu’ söyledi. Pinter, kazandığını, kamuoyuna açıklanmadan 20 dakika önce Nobel Edebiyat Komitesi Başkanı Kjell Espmark gelen telefonla öğrendiğini de belirtti. Ünlü yazar, İngiliz The Guardian Gazetesi’ne o günün hikáyesini yazdı:

  20 DAKİKA KALA ÖĞRENDİM

  ‘Adaylardan biri olduğum aklımın ucundan geçmemişti. Sabah bir gazete aldım ve kazananın Orhan Pamuk olup olmadığına bakmak için sayfaları çevirdim. Pamuk, kayda değer bir yazar. Nobel hakkında bir haber göremeyince, ödülün o gün açıklanacağını anlayarak işime döndüm.

  Öğle vakti, ödülün resmen açıklanacağı 12.00’ye 20 dakika kala, bir telefon geldi. Nobel komitesi başkanının aradığını söylediler. ‘Neden’ diye sordum. Başkan, ödülü benim kazandığını söylediğinde dilim tutuldu, birkaç dakika sessiz kaldım. Neden bu ödülü bana verdiler, bilmiyorum. Belki politik eylemlerim nedeniyledir. Aralık’ta Stockholm’de ödülü kabul ederken 45 dakikayla hayatımın en uzun konuşmasını yapacağım ve dünyanın durumuna işaret edeceğim.’

  Pinter, bu kararın alınmasında siyasi faaliyetlerinin bir etken olabileceğini söyledi.

  Basının yoğun ilgisinden de şikayet eden Pinter, ‘Şempanze gibi davranmamı bekliyorlar, ama ben öyle davranmayacağım.’ dedi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı