GeriDünya NYT’ye mektup: Esad’ın SDG’yle ittifakı derinleşti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NYT’ye mektup: Esad’ın SDG’yle ittifakı derinleşti

NYT’ye mektup: Esad’ın SDG’yle ittifakı derinleşti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Amerikan New York Times gazetesi editörlerine yazdığı mektupta ABD yönetimine yaptığı terör örgütü YPG ile Suriye rejimi arasında ittifakın derinleştiği uyarısı öne çıktı.

Çavuşoğlu’nun New York Times gazetesinde “Suriye’de beliren felaket” başlığıyla önceki gün yayımlanan mektubu şöyle: “Suriye’de korkunç final beliriyor” başlığıyla 9 Eylül’de yayımladığınız başyazı, Esad Suriye’de muhaliflerin son kalesi İdlib’e kanlı bir saldırıya hazırlanırken nelerin tehlikede olduğu konusunda haklıydı. İnsani bir felaket yaklaşmaktadır. Bir BM yetkilisi, 21. yüzyılın en büyük can kaybı olacağını öngörmüştür. Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor.

ABD DE ONLARI DESTEKLİYOR

Esad’ın saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Yeni haberler, ABD’lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımların ulaştırıldığı terör örgütü YPG’nin, Esad ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esad’ın İdlib’i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor. Bu ittifak, YPG’nin başını çektiği sözde Suriye Demokratik Güçleri yöneticilerinin yeni Suriye’de kendilerine yer oluşturmak amacıyla Suriye rejimi ile resmi görüşmeler yaptığından beri daha da derinleşmiştir. YPG, Türkiye’de 30 yıldan uzun süredir terör saldırıları düzenleyen PKK’nın Suriye koludur. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği, PKK’yı terör örgütü ilan etmiştir. Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye’de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğunu değerlendirme zamanı gelmiştir.”


Yorumları Göster
Yorumları Gizle