GeriDünya NYT: Türkiye ateşkes olmadan Lübnan’a asker göndermez
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NYT: Türkiye ateşkes olmadan Lübnan’a asker göndermez

New York Times gazetesi, Türkiye’nin ateşkes sağlanmadan Lübnan’a asker göndermek istemediğini yazdı.

İsrail’in Lübnan’daki saldırılarında 26 günün geride kaldığını belirten New York Times gazetesi, bu sürenin, Ortadoğu’da böylesine ölümlü bir gerilim için dünyanın izin verebileceğinden çok daha uzun olduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler’in nihayet bir çözüm konusunda uzlaşmaya varabildiğini kaydeden kaydedilen köşe yazında, masada iki öneri bulunduğunu ancak ilk önerinin, İsrail askerlerinin en azından uluslararası güç gelene kadar Lübnan topraklarında bir süre daha kalmaya devam edeceği için Araplar tarafından eleştirildiği kaydedildi.

Yazıda, İsrail askerleri Lübnan topraklarında ne kadar uzun zaman kalırsa, Hizbullah saldırılarına uğrama ihtimalinin da o kadar artacağı, bu durumda İsrail’in de karşılık vereceği ve tekrar gerilimin başlayacağı ifade edildi. Yazıda, ikinci önerinin ise daha çok siyasi çözüme yönelik olduğu belirtildi.

Lübnan için adı geçen uluslararası güç içinde Türkiye, Fransa, İtalya ve belki de Avustralya gibi ülkelerin anıldığı belirtilen yazıda, Türkiye dahil bu ülkelerin hiçbirinin İsrail ve Hizbullah ateşe devam ederken bölgeye asker göndermek istemediği aktarıldı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle