GeriDünya NYT: ‘Assange ukala, çıkarcı ve pis’
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NYT: ‘Assange ukala, çıkarcı ve pis’

NYT: ‘Assange ukala, çıkarcı ve pis’
refid:16872241 ilişkili resim dosyası

New York Times, WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın ipliğini pazara çıkardı.

Gazetenin yayınladığı ‘Açık Sırlar: Wikileaks, Savaş ve Amerikan Diplomasisi’ adındaki ilk e-kitabın giriş bölümünden parçalar içeren yazı, gazetenin baş editörü Bill Keller tarafından kaleme alınan bir Assange portresi.
İlk defa karşılaştıklarında Assange hakkında ‘açıkgöz ama saçı başı birbirine girmiş, hatta günlerdir yıkanmamış gibi kokan bir adam’ diye düşünen Keller, ünü arttıkça Assange’ın dış görünüşünün de değiştiğini farketti. Yazıda ukala, alıngan, komplo teorilerine meraklı, enayiliğe varacak derecede saf, istikrarsız, çıkarcı ve anlaşılması güç şeklinde bahsettiği Assange için Keller, ‘içinde biraz da Peter Pan vardı’ diyor.
Belgelerin sızdırılma sürecini ‘casusluk entrikası’ ile ‘belge yığınının başında geçirilen sıkıntılı saatlerin bir karışımı’ şeklinde tarifleyen yazı sebebiyle gazete Assange’a kendini savunmak için fırsat verecek. WikiLeaks cephesi henüz sessiz kalsa da grubun Twitter hesabında ‘New York Times yine kendi kendini karalıyor. Bahsedilen olaylar baştan sona yanlış. Amerikan gazeteciliğinin kara günü’ dendi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle