GeriDünya Nükleer santralde yine hata
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  3
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Nükleer santralde yine hata

Japonya'da 11 Mart'taki deprem ve tsunamide zarar gören Fukuşima nükleer santralinden çeklişkili açıklamalar gelmeye devam ediyor. Santralin işletmecisi önce radyasyon değerlerinin normalin 1 milyon katı olduğunu belirtti, sonra bu ölçümün hatalı olduğunu açıkladı.

TOKYO'DA NÜKLEER SANTRALLERE ÖFKE/ FOTO GALERİ

DENİZDE DE RADYASYON   

Santralin işletmecisi Tokyo Elektrik Şirketi, 2 nolu reaktördeki suda radyasyonun normal değerlerin 10 milyon katına ulaştığını bildirdi.

Şirketin sözcüsü, radyasyon seviyesindeki artışın nedenini araştırdıklarını, ancak bu durum nedeniyle çalışanların acilen reaktörden çıkartıldığını ve çalışmaların durduğunu açıkladı.

Şirketten daha sonra yapılan açıklamada, radyasyonun normal değerlerin 10 milyon katına çıktığını gösteren ölçümün yanlış olduğu bildirildi.

Şirket yetkilisi Takaşi Kurita, sorunun sudaki iyot ve kobalt değerlerinin ölçümündeki hatadan kaynaklandığını belirterek özür diledi. Kurita, doğru seviyeyi tespit etmek için yeni bir örnek aldıklarını kaydetti, ancak sonucun ne zaman açıklanacağını söylemedi.

Reaktörde yüksek radyasyona maruz kalan üç işçiden ikisi, hafta içinde hastanede tedavi altına alınmıştı.

Kârlarını düşürmemek için santraldeki durumu gizlemeye çalışmakla suçlanan Tokyo Elektrik Şirketi, sızıntıyı önlemek için santralde yeterli önlem almamakla suçlanıyor.

Santraldeki durumla ilgili sağlıklı bilgi vermemekle eleştirilen Japon hükümeti ise, sızıntının yaşandığı reaktörlerde haftalardır süren soğutma çalışmalarına rağmen, durumun hala kritik olduğunu belirtiyor.

"BİLGİLER ÇELİŞKİLİ"

ABD'de nükleer endüstriyi takip eden Nükleer Güvenlik Projesi grubunun Başkanı Dave Lochbaum, Fukuşima nükleer santralindeki durumun ciddiyetiyle ilgili belirsizliğin sürdüğünü söyledi.

Santraldeki 3 nolu reaktörde çekirdeğin çatlaması ihtimalinin endişe yarattığını kaydeden Lochbaum, Japonya'dan gelen bilgilerin çelişkili olduğunu ifade etti.

NÜKLEER KARŞITLARI SOKAĞA DÖKÜLDÜ

Japonya'da yüzlerce nükleer santral karşıtı  bir gösteri düzenledi.
       
Bölgedeki AFP muhabiri, Tokyo ve Nagoya kentlerinde, Fukuşima nükleer santralindeki durumdan endişe duyan liselilerin çağrısıyla toplanan yaklaşık 300  göstericinin, "Başka Fukuşima istemiyoruz" sloganları attığını belirtti.
       
Göstericiler, deprem bölgesindeki Honşu adasında bulunan Hamaoka nükleer santralinin kapatılmasını istedi.
       
Kalp şeklinde balonlar taşıyan göstericilerin santrali işleten şirketin  binasına yürüdüğü belirtildi.
     

Yorumları Göster
Yorumları Gizle