GeriDünya NPD için kader haftası
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

NPD için kader haftası

NPD için kader haftası

Almanya Anayasa Mahkemesi, yarın yabancı karşıtı aşırı sağcı Almanya Milliyetçi Parti’nin (NPD) kapatılması için yapılan başvuruyu ele alacak. Üç gün sürecek oturumu, dört eyaletin başbakanları Stanislaw Tillich (CDU), Hannelore Kraft (SPD), Horst Seehofer (CSU) ve Winfried Kretschmann da (Yeşiller) izleyecek.

Yüksek mahkeme, eyalet hükümetlerinin isteği doğrultusunda Eyaletler Meclisi’nin başvurusu üzerine aşırı sağcı NPD’nin kapatılmasını gündemine almıştı. Almanya’da en son 1956’da Alman Komünist Partisi (KPD) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmıştı.

70 kişilik izleyici kapasitesine sahip duruşma salonunda yerlerin büyük bölümü, polis ve Alman iç istihbaratı olan Anayasayı Koruma Teşkilatı çalışanlarına ayrıldı.

NPD’nin kapatılması için 2013 yılının Aralık ayında yapılan başvuruda birçok suç unsuru olduğu belirtilirken; bunlardan biri, parti yöneticilerinin öncülüğüyle Tröglitz Belediye Başkanı’nın evinin önünde yapılan protesto gösterisi. Gösteri nedeniyle kendisinin ve ailesinin can güvenliği bulunmadığını belirten Tröglitz Belediye Başkanı Markus Nierth, istifa etmişti.

NPD’nin kapatılması için daha önce de dava açılmıştı. Ancak Anayasa Mahkemesi, parti içindeki ve yönetimindeki istihbarat ajanları ile köstebekleri gerekçe göstererek kapatma talebini 2003 yılında reddetmişti.

2011 yılında hazırlanan bir rapora göre; NPD’nin federal ve eyalet teşkilatlarında üst düzey görev yapan 11 istihbarat ajanı yer alıyordu. Ancak 2012 yılından itibaren istihbarat teşkilatları, NPD içindeki ajanlarıyla olan tüm ilişkilerini keserek onlardan gelen bilgi akışını durdurdu. Ancak NPD avukatları, yine köstebekleri ve ajanları gerekçe göstererek kapatılma talebinin reddedilmesini isteyecek.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle