GeriDünya Norveç: Edelbijev hakkında Temmuz'da Kırmızı Bülten çıkardık
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Norveç: Edelbijev hakkında Temmuz'da Kırmızı Bülten çıkardık

Norveç: Edelbijev hakkında Temmuz'da Kırmızı Bülten çıkardık
refid:27986677 ilişkili resim dosyası

SULTANAHMET’te 1 polisi şehit eden bombacı Dağıstanlı Diana Ramazanova’nın sosyal medyada tanışıp imam nikâhıyle birlikte olduğu IŞİD üyesi Çeçen kökenli Norveç vatandaşı Abu Aluevitsj Edelbijev hakkında Interpol tarafından 2014 yılı Temmuz ayında Kırmızı Bülten’le arama ve yakalama emri çıkarıldığı ortaya çıktı.

Norveç: Edelbijev hakkında Temmuzda Kırmızı Bülten çıkardık 'Sultanahmet bombacısı' Diana Ramazanova'nın sırları

IŞİD tarafından düzenlenen terörist eylemlere karıştığı ve terörizme katkıda bulunduğu suçlamasıyla Edelbijev hakkında Norveç’te başlatılan soruşturmayı yürüten Savcı Anne Karoline Bakken Staff, ekim ayında Edelbijev’in mal varlığını ve banka hesaplarını dondurduklarını belirtti. Savcı Bakken Staff, Hürriyet’e şu açıklamayı yaptı:

Norveç: Edelbijev hakkında Temmuzda Kırmızı Bülten çıkardık

ÖLDÜĞÜNÜ BİLİYORUZ ANCAK KANIT YOK

“Edelbijev’in öldüğü bilgisine sahibiz, ancak elimizde bunun bir kanıtı yok. Edelbijev’in Diana Ramazanova’yla evlenmiş olduğu bilgisini biz de yeni öğrendik. Bir kadınla evli olduğunu biliyorduk ancak evlendiği kişinin kimliğini bilmiyorduk. Geçen yıl temmuz ayında hakkında Kırmızı Bülten’le arama ve yakalama kararı çıkardık.”
Bakken Staff, Edelbijev’le ilgili uzun süredir yürüttükleri soruşturma kapsamında Türk polis yetkilileriyle bilgi alışverişinde bulunup bulunmadıkları sorusunu ise “Hangi polis birimleriyle işbirliği yaptığımız konusunda yorum yapmak istemiyorum, ancak bir kişi hakkında kırmızı bülten çıkarılırsa herkes bunu öğrenir” diye yanıtladı.

TÜRKİYE’DEYKEN Mİ SURİYE’DEYKEN Mİ ÇIKTI

Hürriyet’te yer alan ‘İstanbul’da Sır 11 Gün’ başlıklı haberde de yer aldığı gibi, Sultanahmet bombacısı Diana Ramazanova, 2014’ün Mayıs ayında turist vizesiyle Rusya’dan Türkiye’ye giriş yaptı. O zaman erkek arkadaşı olan Abu Aluevitsj Edelbijev’in ise Türkiye’ye ne zaman giriş yaptığının kaydı bulunmuyor. Türk istihbarat birimlerinin tespitlerine göre, İstanbul’da kaldıkları sürede Sultanahmet, Fatih ve Ortaköy’de zaman geçirdikleri tespit edilen çift, geçen Temmuz ayında IŞİD saflarına katılmak üzere Suriye’ye geçti. Bu nedenle Edelbijev hakkındaki Interpol tarafından çıkartılan Kırmızı Bülten’le arama emrinin Türkiye’deyken mi yoksa Suriye’ye geçtikten sonra mı çıkarıldığı bilinmiyor. Ancak Edelbijev hakkında Kırmızı Bülten çıkarıldıktan yaklaşık 5 ay sonra Diana Ramazanova’nın 26 Aralık’ta kaçak yollardan yeniden Türkiye’ye geldiği ve Sultanahmet’teki eylemi gerçekleştirdiği 6 Ocak gününe kadar 11 gün İstanbul’da kaldığı biliniyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle