Dünya Haberleri

DÜNYA

  Norveç Başbakanı Solberg'den Ütoya katliamının yıldönümünde 'Suruç' mesajı

  Ünsal TURAN / OSLO (DHA)
  22.07.2015 - 14:10 | Son Güncelleme:

  Norveç'te asrın canisi Anders Behring Breivik tarafından 22 Temmuz 2011’de gerçekleştirilen silahlı saldırıların dördüncü yılındaki anma törenlerinde konuşan Başbakan Erna Solberg, Suruç’ta yapılan terör saldırısına da değindi. Ütoya Adası'ndaki gençlik kampını basan Breivik, çoğu üniversite öğrencisi 69 kişiyi öldürmüştü.

  Konuşmasında, terör saldırılarına ve radikal gruplara karşı mücadelenin artırılması gerektiğini belirten Solberg, "Ülkemizde dört yıl önce gerçekleştirilen ve 77 kişinin hayatını yitirdiği saldırı demokrasiye, ifade özgürlüğüne yapılan bir saldırıdır. Gerek aşırı sağ, gerekse radikal dinci gruplara karşı mücadelemizi sürdürmemiz gerekir. Bu konuda atılan adımlar çok küçüktür ve yeterli değildir. Örneğin, Londra ve Paris’teki saldırılar, son olarak da Türkiye’de gençlere yönelik saldırılar unutulmamalı. Radikal gruplara karşı etkili bir şekilde mücadelemizi sürdürmeliyiz" dedi.

  KATLİAMDAN KARELER

  Anma törenlerinin ilki Höyblokka’da, katliamla ilgili müzenin açılışıyla başladı. Açılışa, Breivik katliamı sırasında başbakan olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de katıldı. Stoltenberg, müzede en çok etkilendiği şeyin, Breivik’in hükümet binalarındaki patlama öncesi çekilem görüntüleri olduğunu söyledi. Stoltenberg, "Beni en çok etkileyen, saldırganın bomba yüklü aracı hükümet binalarının bulunduğu alana park ederek araçtan uzaklaşması oldu. Masum bir yaz gününün nasıl katliama dönüştüğünü gördük. Bu olay Norveç halkının demokrasiye ve aşırı uçlara yönelik mücadele azmi ve inancını güçlendirmiştir" dedi.

  Norveç Başbakanı Solbergden Ütoya katliamının yıldönümünde Suruç mesajı

  Başbakan Solberg ise en çok etkilendiği şeyin saldırılarda hayatını kaybedenlerin fotoğrafları olduğunu söyledi. İşçi Partisi gençlik teşkilatının yeni Başkanı Mani Hussaini de yaptığı konuşmada, aşırıcılıkla çok etkili bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Hussaini, yaşanan katliam ve saldırılarda hayatını kaybedenlerin dört yıl gibi kısa bir sürede unutulamayacağını belirterek, acıların dün gibi yaşandığını söyledi.

  Norveç Başbakanı Solbergden Ütoya katliamının yıldönümünde Suruç mesajı
  Norveç'in veliaht prensesi Mette-Marit, tören sırasında gözyaşlarını tutamadı.

  Norveç Başbakanı Solbergden Ütoya katliamının yıldönümünde Suruç mesajı ÜNİVERSİTEYİ KAZANDI

  Norveç Başbakanı Solbergden Ütoya katliamının yıldönümünde Suruç mesajı
  22 Temmuz 2011'de Oslo'daki hükümet binalarına bomba saldırılar gerçekleştiren Breivik, birkaç saat sonra da Ütoya Adası'ndaki gençlik kampına saldırarak dehşet saçmıştı. Saldırılarda 77 kişi hayatını yitirmişti.

  Norveç Başbakanı Solbergden Ütoya katliamının yıldönümünde Suruç mesajı
  Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde önceki gün düzenlenen bombalı saldırıda çoğu genç, 32 kişi yaşamını yitirmişti.


  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı