GeriDünya Norveç Başbakanı’na iki hafta depresyon izni
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Norveç Başbakanı’na iki hafta depresyon izni

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Norveç'in Başbakanı Kjell Magne Bondevik ‘ülkenin ekonomik sorunlarından bunalarak’ girdiği depresyonu atlatamadı. Psikologlar Bondevik'e bir hafta daha izin verdiler.

Norveç Başbakanı Kjell Magne Bondevik ‘depresyon geçirdiği için’ aldığı bir haftalık istirahatı uzattı. Petrol fiyatlarının düşüşünden etkilenen Norveç'te, ekonomik krizden sorumlu tutulan ve bütçe görüşmeleri sırasında muhalefet ve basın tarafından sık sık eleştirilen Başbakan geçen hafta ‘bunaldığı ve depresyon geçirdiği’ için bir hafta izin alarak yerini vekaleten Kültür Bakanı'na bırakmıştı.

Hükümet sözcüsü ‘Başbakan psikologların önerisine uyarak iznini bir hafta daha uzattı’ derken, Bondevik'in ailesi partili arkadaşlarını ve hükümet ortaklarını başbakana destek vermedikleri için kınadı.

REFAH ÜLKESİ

Bu arada, Başbakan'ın ailesi basından da depresyon geçiren Bondevik'in ‘fazla üzerine gitmemesini’ rica etti.

11.2 milyar varil bilinen petrol rezerviyle dünyanın sayılı petrol zenginlerinden biri olan, dev deniz nakliyat filosuyla dünya denizlerinde söz sahibi olan Norveç, tam anlamıyla bir refah ülkesi. Norveç, komşuları diğer İskandinav ülkeleri İsveç, Danimarka ve Finlandiya gibi kişisel refahın en yüksek olduğu ülkelerden biri. Örneğin, Norveç'in 24.500 dolarlık kişi başına milli geliri Türkiye'nin 8, İtalya'nın ise 1.3 katı.

Ancak son dönemde, dünya petrol fiyatlarındaki istikrarsızlıktan etkilenen Norveç'te muhalefet ve basın hükümeti eleştiriyor. Bu eleştirilerden etkilenerek geçen pazartesi günü evde tedavi görmeye başlayan Başbakan Kjell Magne Bondevik, çocuklu ailelerin konut kredilerindeki faizlerin artması, Norveç parasının değer kaybetmeye devam etmesi, enflasyonun yükselmesi, sosyal yardımlarda verilen sözlerin yerine getirilmemesi gibi konulardan sorumlu tutuluyor.

Başbakan Bondevik'in son rahatsızlığından fazla üzülmemişe benzeyen muhalefet tenkitlerini sürdürürken, Sağ Parti Başkanı Jan Petersen, ‘Biz bu hastalığın ortaya çıkacağını ve uzun süreceğini biliyorduk’ dedi. İleri Adım Partisi Başkanı Carl Hagen Başbakan'ın hastalığı konusunda parlamentoya yeterli bilginin verilmemesinden şikayetçi olurken, İşçi Partisi Başkanı Thorbjörn Jagland ise önemli olanın Başbakan'ın bir an önce sağlığına kavuşarak hükümetin başına geçmesi olduğunu söyledi.

HALK GÜVENİYOR

Muhalefetin bu acımasız tutumuna karşın, Norveç halkı başbakanın rahatsızlığı karşısında epey ‘yumuşadı’. Son anketler halkın Başbakan'a duyduğu sevgi ve güvenin arttığını gösteriyor.

Norveçliler'in % 82'si, Başbakan'ın hastalığını halktan saklamamakla güven verdiğini bu nedenle Başbakan'a sempatilerinin arttığını söyledi. Bir başka araştırma da Başbakan'ın puan topladığını, muhtemel bir seçimde daha çok oy alacağını ortaya koydu.Yorumları Göster
Yorumları Gizle